Powstaną nowe ścieżki nad Kanałem Bydgoskim. Miasto planuje większe inwestycje

W czwartek (22 grudnia) podpisano nową umowę na budowę ścieżek dla pieszych i rowerzystów wzdłuż Kanału Bydgoskiego. To część dużych inwestycji, które powstaną nad całym akwenem, aż do granic miasta. Na inwestycje nad kanałem miasto wyda ponad 10 mln złotych.

Nowe ścieżki powstaną na obu stronach Starego Kanału Bydgoskiego. Po północnej powstanie fragment traktu spacerowego o długości około 500 metrów, i o szerokości 3 m, od parku (na wysokości ul. Wodnej) do ul. Mińskiej (na wysokości posesji nr 90). Z kolei po stronie Miedzynia zbudowany zostanie ponad 700-metrowy odcinek między ulicami Krośnieńską i Plażową. Jego szerokość wyniesie 1,8 m. Sąsiedni odcinek pomiędzy Świdnicką i Krośnieńską powstał w poprzednich latach, więc razem stworzona zostanie trasa pieszo-rowerowa o długości około jednego kilometra wzdłuż południowego brzegu Kanału Bydgoskiego. W ramach tej inwestycji staną ławki, kosze na śmieci, dwustronne tablice edukacyjne i informacyjne o okolicach Kanału Bydgoskiego, jego faunie i florze, a także ławostoły, łąki kwietne, stylowe stojaki na rowery, a nawet hotele dla owadów (w kształcie… bydgoskich spichrzy). Ścieżki powinny być gotowe za rok. Koszt inwestycji, wraz z projektem, to 1,88 mln. Prac budowlanych podejmie się bydgoska firma Biuro Handlowe Małgorzata Kosmecka.

10 mln złotych na inwestycje nad Kanałem Bydgoskim

– Przetarg na wykonanie tej inwencji musiał być ogłaszany dwa razy, ponieważ pierwsza koncepcja była zbyt droga dla miasta. Przez co projekt został trochę ograniczony. Na wszystkie zadania realizowane bądź przygotowywane nad Kanałem Bydgoskim przeznaczamy ponad 10 mln złotych. Trwa przetarg na modernizację trzech śluz nad Kanałem oraz umocnienie nabrzeży. Jesteśmy w trakcie prac nad dużym projektem o wartości jednego miliona złotych na Skwerze Sebastiana Malinowskiego, gdzie powstanie plac zabaw i inne obiekty. Jest również otwarty przetarg na zakup mobilnej sceny. Ma ona służyć przy organizacji koncertów nad kanałem. Planujemy też kupić wózki do przemieszczania kajaków, które można wypożyczać w Muzeum Kanału Bydgoskiego – powiedział wiceprezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel.

– To bardzo dobry dzień. Cieszę, że wiele osób myśli o kanale. Zgłaszanych jest dużo projektów, które zyskują dużo głosów. Mieszkańcy doceniają fakt, że te tereny są „przytulone” do Śródmieścia. Jestem bardzo zadowolony, że powstanie wspólna koncepcja dla całego Kanału – mówił Dariusz Smól, z Rady Osiedla Miedzyń, autor projektu ścieżek nad kanałem, który jest realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kanał będzie zadbany

Wicerezydent Sztybel zapowiedział również, że na początku przyszłego roku zostanie wyłoniony wykonawca koncepcji całego Kanału Bydgoskiego na terenie miasta. Począwszy od jego starej części aż do śluzy na Osowej Górze. Tak aby pojedyncze elementy, które są realizowane w tym miejscu były spójne ze sobą. Będzie to uzgadniane ze wszystkimi społecznikami, mieszkańcami i osobami, które są najbardziej zainteresowane rozwojem Kanału Bydgoskiego.

– W 2024 roku będziemy mogli uczcić 250-lecie powstanie tego cudu techniki z XVIII wieku przez zainwestowanie w niego. Dobrze, że zaczynamy kanał traktować całościowo. Do tej pory ta stara część była trochę odłączona od wejścia przy ul. Bronikowskiego. Cieszę się, że mieszkańcy postrzegają to miejsce jako cel, a nie tylko drogę do centrum – powiedział Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Za dwa lata odbędzie się też World Canal Conference. Do Bydgoszczy przybędą z całego świata przedstawiciele miast położonych nad kanałami.

Udostępnij: Facebook Twitter