Praca w komisjach wyborczych – gdzie trzeba się zgłosić, ile można zarobić?

Do 28 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza rejestrować będzie komitety wyborcze w nadchodzących wyborach parlamentarnych. To właśnie do komitetów wyborczych powinni zgłaszać się chętni do pracy przy wyborach.

W naszym mieście zostanie utworzonych 189 obwodowych komisji wyborczych w stałych obwodach głosowania. Będzie więc ich tyle ile podczas ostatnich wyborów, jednak – tu mieszkańcy muszą zwrócić baczną uwagę na obwieszczenia – zmienić się mogą ich adresy. Wynika to choćby z tego, że budynek VII LO, który był tradycyjną siedzibą komisji, przechodzi termomodernizację i komisje będą musiały znaleźć dla siebie inne miejsce.

Oprócz stałych obwodów głosowania powstaną również odrębne obwody głosowania, będzie ich prawdopodobnie więcej niż dotychczas. Głosują w nich m.in. więźniowie, aresztanci, podopieczni domów pomocy społecznej czy chorzy w szpitalach. Oznacza to, że tylko w samej Bydgoszczy do obsadzenia będzie ponad 200 komisji wyborczych.

– Do 28 sierpnia komitety wyborcze mogą się rejestrować. Po tym terminie będzie więc znana już pełna lista tych, które wezmą udział w wyborach. To do nich w pierwszej kolejności warto skierować swoje kroki, gdy ktoś chce pracować w obwodowej komisji wyborczej. Osobna lista będzie tworzona przez Urząd Miasta Bydgoszczy. To lista rezerwowa uruchamiana na wypadek, gdyby okazało się, że w jakiejś komisji brakuje członków OKW – wyjaśnia Agnieszka Jędrzejczak, koordynator do spraw wyborów Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Ile można zarobić, pracując przy wyborach?

W porównaniu do ostatnich wyborów członkowie OKW zarobią więcej. Za pracę jako „szeregowy” członek komisji można otrzymać 600 złotych, wiceprzewodniczący komisji otrzyma 700 złotych, a przewodniczący – 800 złotych. Pieniądze te wypłacane są w formie diety, co oznacza że jest to kwota nieopodatkowana, nie jest też wliczana do sumy zarobków (co może mieć znaczenie dla tych, którzy pobierają świadczenia z pomocy społecznej). W tym roku zadania stojące przed członkami komisji będą o wiele trudniejsze – obok głosowania do Sejmu i Senatu, 15 października odbędzie się również ogólnokrajowe referendum – komisje będą musiały przeliczyć również i te głosy.

Kto może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Żeby zgłosić się do pracy w OKW wystarczy być obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat. Nie można być też pozbawionym praw publicznych i wyborczych w naszym kraju oraz nie być ubezwłasnowolnionym. Uwaga – samo zgłoszenie się na kandydata do pracy w komisji nie oznacza, że będzie się powołanym w jej skład. Zwykle jest tak, że komitetów mających prawo zgłaszania przedstawicieli do komisji jest więcej niż miejsc, co oznacza, że konieczne jest losowanie składu komisji.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter