Praca w obwodowych komisjach w trakcie wyborów prezydenckich – ile można zarobić?

Przygotowania do wyborów / Fot. B.Witkowski / UMB

Komitety wyborcze i samorządy przyjmują zgłoszenia od osób, które chciałyby pracować w obwodowych komisjach wyborczych. Te powołane zostaną do końca kwietnia.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku. Do ich przeprowadzenia potrzeba setek osób, które zasiadać będą w obwodowych komisjach wyborczych. To na nich będzie ciążył obowiązek zapewnienia wyborcom bezproblemowego udziału w głosowaniu, policzenia wszystkich głosów i ustalenia wyników głosowania. I za ten wysiłek przysługiwać im będzie stosowna dieta. Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej przewodniczący komisji otrzyma 700 złotych diety, zastępca przewodniczącego – 600 złotych, a członkowie komisji po 500 złotych. Gdyby doszło do drugiej tury wyborów członkowie obwodowej komisji otrzymają wynagrodzenie w wysokości 75 procent diety z pierwszej tury.

Praca w komisji to nie tylko nadzór nad przebiegiem głosowania i liczenie głosów, ale również przygotowanie lokalu wyborczego i udział w stosownych szkoleniach.

Warto jednak pamiętać, że pierwszeństwo w zgłaszaniu kandydatów do prac w komisjach mają komitety wyborcze. Pula samorządowa (gminy pośredniczą w zgłaszaniu kandydatur urzędnikowi wyborczemu) uruchamiana jest w sytuacji, gdy brakuje chętnych do pracy w komisach albo wtedy, gdy z pracy w komisji ktoś zrezygnuje (na przykład w sytuacjach losowych czy z przyczyn zdrowotnych), czyli zawsze wtedy, gdy występuje konieczność uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym termin na zgłaszanie przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 18 kwietnia. Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do dnia 28 kwietnia 2025 roku.

Kto może pracować w obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

  • jest obywatelem polskim;
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat
  • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
  • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu

Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Uwaga – w internecie pojawia się oferty pracy w komisjach wyborczych. Warto starannie weryfikować, kto za takimi ofertami stoi zanim udostępni się obcej osobie swoje dane takie jak adres zamieszkania, datę urodzenia czy PESEL. Za pośrednictwo ani przyjęcie takiego zgłoszenia nie może być pobierana żadna opłata.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter