Prezydent Bydgoszczy – stanowisko Sejmiku w sprawie metropolii przejawem braku szacunku dla idei samorządności

Spotkanie z gminą Pruszcz w sprawie biletu uczniowskiego. To element realnej współpracy w ramach Metropolii Bydgoszcz / Fot. B.Witkowski / UMB

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował list otwarty do radnych Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego. Chodzi o ich stanowisko w sprawie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w liście otwartym odniósł się do „stanowiska Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego z dnia 26 sierpnia w sprawie uwzględnienia roli, znaczenia i pozycji ośrodków stołecznych w projekcie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050”. Sejmik mówi w nim o powstaniu bliżej nieokreślonej, „dwubiegunowej metropolii krajowej”. Bydgoszcz konsekwentnie podkreśla, że buduje metropolię w oparciu o porozumienia z gminami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz, bazując na realnych powiązaniach funkcjonalnych.

Idea samorządności opiera się przede wszystkim na odejściu od centralnego sterowania i przymusu na rzecz upodmiotowienia jednostek samorządu terytorialnego wraz z prawem do decydowania w sprawach ich dotyczących. Niestety, przyjęte przez Państwa Stanowisko jest, moim zdaniem, przejawem braku szacunku dla tej idei. Jego przegłosowanie oznacza całkowite zmarginalizowanie oczekiwań mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy wyrażane jednoznacznie od kilkunastu lat przez demokratycznie wybranych reprezentantów – Radnych Rady Miasta Bydgoszczy i Prezydenta Bydgoszczy – napisał prezydent.

Rafał Bruski w liście podkreśla, że w obecnej kadencji Sejmiku to „pierwszy przypadek stanowiska w sprawie o istotnym znaczenia dla Miasta Bydgoszczy, wbrew jednoznacznemu stanowisku władz miasta (…) W poprzednich kadencjach Sejmiku podobne sytuacje też niestety miały miejsce. W efekcie takich działań dochodzi do odgórnego, wręcz siłowego narzucania nieakceptowanych przez mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy rozwiązań w sferze polityki regionalnej i planowania strategicznego”.

Prezydent wskazuje, że powstanie „dwubiegunowej metropolii krajowej”, tak jak widzieliby to niektórzy radni Sejmiku, „musiałoby się wiązać ze zmianą polskiego prawa, w tym m.in. nadaniem osobowości prawnej, określeniem zadań (…) dla których byłaby powoływana, określeniem budżetu, w tym źródeł dochodów, ustaleniem sposobu wyboru władz i zasad podejmowania decyzji. Łatwo wyobrazić sobie można, że proces ten, wobec braku wzajemnego zaufania i sprzecznych interesów poszczególnych jednostek samorządowych, zrodziłby wiele napięć i nieakceptowalnych przez część samorządów decyzji”.

Dla weryfikacji tezy o istnieniu „dwubiegunowej metropolii” zapraszam na wspólną, blisko 40-kilometrową wycieczkę, głównie wśród pól, łąk i lasów, pomiędzy mostem Fordońskim i granicami Torunia – tymi słowy zakończył list do radnych prezydent Bydgoszcz.

Pismo zostało skierowane nie tylko do sejmikowych radnych, ale również na ręce premiera Donalda Tuska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter