Profesorska nominacja na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Prof. Agnieszka Rypel z tytułem w dziedzinie językoznawstwa

Prof. dr hab. Agnieszka Rypel / Fot. UKW

Tytułem profesora nauk humanistycznych została uhonorowana Agnieszka Rypel, naukowczyni z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jest ekspertką od lat badającą, jak mówimy, piszemy i myślimy po polsku. Jej praca naukowa łączy naukę z codziennością: od podręczników szkolnych, przez komunikację handlową aż po nauczanie języka obcokrajowców. 

Prof. dr hab. Agnieszka Rypel z Wydziału Językoznawstwa UKW jest z bydgoską uczelnią związana od 1991 roku. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł doktora uzyskała w 2000 roku w ówczesnej Akademii Bydgoskiej, zaś tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa przyznano jej w 2013 roku w Uniwersytecie Opolskim.

Na bydgoskiej uczelni pracowała w Zakładzie Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego, obecnie jest pracownikiem Katedry Stylistyki i Pragmatyki Językowej na Wydziale Językoznawstwa. Od 2014 roku kieruje Centrum Nauczania Języka Polskiego dla Obcokrajowców, a od 2019 roku także Ośrodkiem Egzaminacyjnym ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego. Za swoją pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną została dwunastokrotnie nagrodzona przez rektorów bydgoskiej uczelni.

Prof. dr hab. Agnieszka Rypel jest członkinią Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz wielu towarzystw naukowych m.in. Krakowskiego Towarzystwa Popularyzowania Wiedzy o Komunikacji Językowej „Tertium”, Towarzystwa Etyki Słowa oraz International Sociolinguistic Society in Sofia – INSOLISO, a także Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Jako ekspertka brała udział w projektach finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Ligę Walki z Rakiem. Przez cztery lata współkierowała projektem opracowanym wspólnie z Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu. Współpracuje z Zakładem Dydaktyki Polonijnej PUNO w Londynie, a także z szeregiem szkół polonijnych.

Zainteresowania badawcze profesor Agnieszki Rypel obejmują zagadnienia związane z lingwodydaktyką i glottodydaktyką oraz z różnego typu dyskursami, a także językowym obrazem miasta. Jest autorką okołu stu artykułów naukowych (opublikowanych także za granicą) i rozdziałów w monografiach oraz współredaktorką 5 tomów. Jej najważniejsze monografie to: Nauczanie komunikacyjne w kształceniu uczniowskich wypowiedzi pisemnych: problemy, badania eksperymentalne, implikacje dydaktyczne, Bydgoszcz 2007; Ideologiczny wymiar dyskursu edukacyjnego na przykładzie podręczników języka polskiego z lat 1918-2010, Bydgoszcz, 2012 oraz Rola dyskursu handlowego w budowaniu wspólnoty polskich bydgoszczan. Studium językowo-kulturowe na podstawie „Dziennika Bydgoskiego” z lat 1908-1914, Bydgoszcz 2024.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter