Przedstawiciele Politechniki, Zespołu Szkół Elektronicznych, kuratorium oraz wydziału edukacji i sportu UM podczas środowej konferencji / Fot. Roman Laudański
Klasa politechniczna umożliwi uczniom „Elektronika” konkurencyjność na rynku pracy, a szkoła i Politechnika Bydgoska liczą na zainteresowanie kandydatów.
– Postanowiliśmy poszerzyć ofertę dla naszych uczniów o kolejnego partnera, z którym moglibyśmy rozwijać poziom wiedzy i umiejętności uczniów – mówi Marcin Chabowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych.
– Nauczyciele akademiccy będą prowadzić część przedmiotów w naszej szkole – dodaje Monika Baranowska, nauczyciel przedmiotów zawodowych i koordynator projektu. – Nasi uczniowie będą przyjeżdżali do kampusu politechniki na zajęcia warsztatowe, laboratoryjne, żeby poznać sprzęt, którego nie mamy w szkole. Będziemy również mieli dostęp do biblioteki, a nasi uczniowie będą brali udział w kołach naukowych.
Klasa politechniczna PBŚ o zawodzie technik teleinformatyk będzie liczyła 34 uczniów. Skompletowana jest już w całości.
– To kolejny etap strategii zacieśniania współpracy ze szkołami średnimi – wyjaśnia rektor Politechniki Bydgoskiej, prof. dr hab. inż Marek Adamski. – Zachęcamy młodzież maturalną do stania się inżynierami, bo przecież inżynierowie pochodzą z politechniki! Zaproponowaliśmy szkołom średnim podpisywanie porozumień, a później umów współpracy w najróżniejszych zajęciach. Już w ramach „Inżynieralni” uczniowie szkół średnich odwiedzają uczelnię, mamy cykliczne „Wagary z politechniką” oraz rozpoczynamy program „Politechnika z klasą”. Cieszymy się, że to właśnie Zespół Szkół Elektronicznych rozpoczyna współpracę w towarzystwie wydziału telekomunikacji.
– Dziękuję dyrektorowi za odwagę i za to, że podjął trud zorganizowania naszej współpracy w ramach programu „Politechnika z klasą” mówiła prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich, dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ. – Uczniom szkół ponadpodstawowych chcemy upowszechniać najróżniejszą wiedzę, ponieważ Politechnika Bydgoska jest uczelnią interdyscyplinarną. Program „Politechnika z klasą” to cykliczne wykłady i ćwiczenia dla uczniów wybranej szkoły.
Uczelnie tworzą swe klasy
– Nasza szkoła ukierunkowuje uczniów na studia techniczne – mówi Piotr Siwka, dyrektor ZSE w Bydgoszczy. Liczymy, że dzięki tej współpracy szkoła będzie pozyskiwać zainteresowanych kandydatów, jak również PBŚ będzie mogła zaznajamiać ze swoją ofertą naszych uczniów, którzy w przyszłości będą chcieli tu studiować. Pomoże to naszemu środowisku bydgoskiemu. Zewnętrzne ośrodki akademickie nie będą kusiły swoimi dobrodziejstwami, a młodzi ludzie zdecydują się na studia w Bydgoszczy. Z dziekanem Tomaszem Marciniakiem spotkaliśmy się na inauguracji roku szkolnego, jako absolwenci tej samej szkoły średniej oraz tej samej uczelni zastanawialiśmy się nad współpracą i pomysł trafił na dobry grunt projektów politechniki.
– Program wpisuje się w strategię miasta oraz w program rozwoju edukacji miasta Bydgoszczy podkreśla – Magdalena Buschmann, dyrektor wydziału edukacji i sportu Urzędu Miasta w Bydgoszczy. – Mamy nadzieję, że za pierwszą placówką pójdą następne. Władzom Bydgoszczy bardzo zależy na tym, by jak najprężniej rozwijały się nasze szkoły, jak najlepiej wykształcona młodzież je kończyła i jak najwięcej bydgoskiej młodzieży pozostawało w mieście i tu studiowało.
Marek Gralik, kujawsko – pomorski kurator oświaty przypomniał, że najwięcej mamy w regionie klas patronackich szkół branżowych; ponadto dziewięć klas mundurowych (patronuje im MON) oraz powiększającą się grupę klas objętych patronatem szkół wyższych (patronują trzy uniwersytety: UKW, UMK, UAM; osiem akademii; cztery uczelnie w tym Szkoła Główna Handlowa, a także Politechnika Bydgoska oraz Politechnika Gdańska). Kurator Gralik porównał Zespół Szkół Elektronicznych, w szczególności Technikum Elektroniczne do „produktu flagowego bydgoskiej, kujawsko – pomorskiej oświaty”. Sama szkoła reklamuje się jako „najlepsza marka w mieście” i przoduje w ogólnopolskich rankingach.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!