Projekt „Sonety” inspirowany twórczością Adama Mickiewicza. Młodzież kilku krajów przywoła Krymskie Wspomnienia

Projekt Sonety/Fot. nadesłane

W 10. rocznicę aneksji Krymu, 80 lat po deportacji Tatarów Krymskich, kultura krymskotatarska, polska oraz ukraińska splatają się ze sobą w projekcie scenicznym z udziałem młodzieży pt. Sonety.

– Chcemy zwrócić uwagę odbiorców na nasz projekt, bo jest ku temu szczególna okazja. Sejm RP w miniony piątek podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na narodzie krymskotatarskim w maju 1944 roku. Ten projekt współtworzy młodzież z kilku krajów, które mają za sobą podobne doświadczenia – przekazuje Stowarzyszenie SLAVOS.

Historia narodów w scenicznym przekazie

W projekcie SONETY splatają się ze sobą kultura krymskotatarska, polska oraz ukraińska. Jest realizowany przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Miasta Bydgoszczy przez stowarzyszenie SLAVOS – Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu. 

Spektakl w reżyserii Marka Buli opiera się między innymi na twórczości lirycznej Adama Mickiewicza (Sonety Krymskie), Łesi Ukrainki (Krymskie wspomnienia) oraz muzyce krymskotatarskiego kompozytora Fikreta Saledinova.

Bardzo mocno zarysowany jest w widowisku element dziejowy, wskazujący na podobieństwo losów kilku generacji przedstawicieli narodów Europy Środkowo-Wschodniej: Polaków, Ukraińców, Tatarów Krymskich i Białorusinów. Już same ramy czasowe w których żyli Adam Mickiewicz, Łesia Ukrainka oraz Fikret Saledinow tworzą pewien ciąg dziejowy.

Adam Mickiewicz, Łesia Ukrainka i Fikret Saledinov nie mogli się ze sobą spotkać, ponieważ żyli w różnych epokach. Między śmiercią jednego twórcy a narodzinami kolejnego mijało kilkanaście lat. A jednak temat ojczyzny, wygnania i tęsknoty nie był im obcy, podobnie zresztą jak pokoleniom Krymskich Tatarów, Ukraińców, Białorusinów, Polaków i wielu innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Rodzina Fikreta Saledinova od dwóch lat mieszka w Bydgoszczy. Prawnuki kompozytora, Rustem Emiratli (skrzypce) i Zarema Emiratli (śpiew) kontynuują tradycje rodzinne.  Aktywnie uczestniczą w koncertach i przedsięwzięciach scenicznych, takich jak SONETY, popularyzując twórczość pradziadka i kulturę krymskotatarską. Swoim zaangażowaniem rodzina Emiratli wnosi też ważny wkład w kulturę społeczności lokalnej miasta Bydgoszczy. O tej rodzinie można było przeczytać w naszym artykule.

Rustem i Zarema mają 18 lat, czyli dokładnie tyle, ile w 1944 roku miał ich pradziadek, który przez dziesiątki lat marzył o powrocie na Krym. Gdyby żył, ukończyłby w piątek (12 lipca) dziewięćdziesiąt osiem lat.

Prapremiera spektaklu SONETY odbyła się z okazji Światowego Dnia Uchodźcy w dwóch odsłonach:  20 czerwca 2024 w Domu Katolickim w Powidzu oraz 21 czerwca 2024 roku w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Bydgoszczy. Kolejne spektakle planowane są we wrześniu w Przemyślu i Bydgoszczy.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter