Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów na ul. Wojska Polskiego na Wyżynach. Koniec 40-letniej  kładki

Wizualizacja nowego przejścia i przejazdu dla rowerzystów

Drogowcy ogłosili przetarg na budowę nowego przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów. Zastąpi wysłużoną kładkę, z której nie mogli korzystać m.in. starsi mieszkańcy, rodzice z dziecięcymi wózkami i osoby niepełnosprawne.

Stalowa kładka dla pieszych na Wyżynach ma już 40 lat. Trzeba było się wspiąć po schodach a potem zejść, aby dostać się na drugą stronę ulicy albo na przystanek tramwajowy. To rozwiązanie sprzed kilkudziesięciu lat. Zanim podjęto decyzję, jak teraz rozwiązać sprawę pokonywania obu jezdni na Wojska Polskiego, odbyły się konsultacje społeczne. – Nieco więcej bezpośrednich głosów oddano na nową kładkę. Jednak zdaniem społeczników, Rad Osiedli, stowarzyszeń reprezentujących pieszych, a także ekspertów od organizacji ruchu, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest nowoczesne naziemne przejście dla pieszych i przejazd rowerowy – informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Za przejściem optowały Rada Osiedla Wyżyny, a także Rada Osiedla Kapuściska. Były za likwidacją kładki, która stwarza problemy osobom z  niepełnosprawnościami (np. poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach), a także osobom w podeszłym wieku. Z kolei Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy wskazywało, że tradycyjne przejście dla pieszych jest standardowym rozwiązaniem na ulicy Wojska Polskiego, gdzie po obu stronach znajdują się licznie zamieszkane osiedla mieszkaniowe, w znacznej części przez seniorów, dla których każde pokonanie różnicy wysokości wiąże się z dodatkowym wysiłkiem. Natomiast Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy jednoznacznie oceniło, że wybudowanie przejścia z pasami dla pieszych oraz przejazdu dla rowerów wraz sygnalizacją świetlną ułatwi dostęp do przystanków tramwajowych.

Rowerowe środowisko z Bydgoskiej Masy Krytycznej argumentowało, że  kładka funkcjonująca w tym kształcie, od lat 80-tych, wyklucza całkowicie możliwość płynnej obsługi ruchu rowerowego. Strome i bardzo wysokie schody są często niemożliwe do pokonania przez codziennych rowerzystów, rodziny z dziećmi, rodziców z przyczepkami rowerowymi czy przez rosnąca grupę użytkowników rowerów cargo. Jednoznacznie za tradycyjnym przejściem dla pieszych opowiedziały się również Społeczna Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów – koło Wyżyny.

Kładka na Wyżynach

Nowe rozwiązania zamiast kładki

Kładki więc nie będzie. Piesi i rowerzyści pokonają ulicę bez wejścia na strome schody. Zrobią to bezpiecznie. Zamontowana zostanie nowa sygnalizacja  świetlna, skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej. Konieczne będzie poza tym wydłużenie peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. – Dodatkowymi zaletami tego wariantu są zdecydowanie niższe koszty i możliwość szybkiej realizacji. Nie zachodzi też konieczność likwidacji miejsc parkingowych. Wszystkie nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami (asfaltowe  drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe) – informuje ZDMiKP.

Obecnie trwa przetarg na roboty budowlane wykonywane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. – Wstępnie zakładamy, że nowa bezpieczna  infrastruktura powstanie jeszcze w tym roku. W zakres zadania wchodzi rozbiórka starej kładki. O wyborze wykonawcy oprócz ceny decydować będzie też długość gwarancji – przekazują drogowcy.

W poprzednich latach wzdłuż ul. Wojska Polskiego zrealizowano kilka innych inwestycji

•             zmodernizowano wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

•             powstało rondo na połączeniu z ul. Chemiczną

•             dobudowano drogi rowerowe od węzła Szarych-Szeregów – do ronda Kujawskiego

•             zmodernizowano rondo Kujawskie

•             powstała sygnalizacja świetlna na rondzie Solidarności RI oraz na wysokości Kauflanda

•             zmodernizowano węzeł Szarych Szeregów oraz pętlę tramwajowe na Wyżynach i Kapuściskach

Udostępnij: Facebook Twitter