Przyszli rzemieślnicy z Bydgoszczy pasowani na ucznia. Fach mają w rękach

We wtorek, 24 października odbyło się tradycyjne ślubowanie i pasowanie na ucznia-rzemieślnika żaków z Branżowej Szkoły I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Młodzież będzie uczyła się zawodu w renomowanych, bydgoskich firmach.

Uroczystość w Pałacu Młodzieży odbyła się pod hasłem „Biznes dla Edukacji – Edukacja dla Biznesu”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy oraz Piotr Antoszewski – wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli firm z regionu, które swoim patronatem objęły praktyczną naukę zawodu w Branżowej Szkole I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.

– Nasze coroczne pasowanie celebrujemy po to, aby pokazać naszym adeptom, że wkraczają w nowy etap życia. To ten moment, kiedy wybrali dorosłość, odpowiedzialność, wybrali swój kierunek, rozwijają swoją pasję. Można powiedzieć, że to najważniejszy element w ich nowym życiu. Postawili na zawód. Uważam, że w dzisiejszych czasach jest to strzał w dziesiątkę. Umiejętności, które zdobędziecie w ciągu trzech lat nauki jako uczniowie czeladnicy, pozwolą wam w kolejnym etapie założyć firmę, prowadzić własną działalność. Będziecie mieli możliwość poszerzenia umiejętności o egzamin mistrzowski – mówi Jacek Trela, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.

Spotkanie zainaugurowało działalność Fundacji Rzemiosło. Wśród jej celów można wymienić dokształcanie młodocianych pracowników i działania na rzecz rozwijania systemu dualnego kształcenia zawodowego w rzemiośle. Fundatorem Fundacji jest Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Jej partner biznesowy to Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie. – Chcemy działać szeroko falowo. Chcemy, żeby na platformie pod hasłem Fundacja swoją przestrzeń znaleźli uczniowie, seniorzy i przedsiębiorcy. Chcemy stworzyć platformę rozwoju dla wielu płaszczyzn. Mamy w planach programy stypendialne dla naszych uczniów, chcemy tworzyć ścieżki kariery zawodowej. W naszych seniorach – rzemieślnikach tkwi ogromny potencjał. – mówi Mariusz Bartkowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. – Będziemy promować kształcenie zawodowe, będziemy pomagać rzemieślnikom, będziemy promować rzemiosło wśród przedszkolaków i działać z seniorami. – dodał Jacek Trela.

Patronat nad zawodami. Nauka fachu u lokalnych przedsiębiorców

W roku szkolnym 2023/2024, Branżowa Szkoła I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy rozpoczęła projekt „Patronat nad zawodami”. Jego głównym celem jest zacieśnienie relacji edukacyjno-biznesowej pomiędzy pracodawcami a szkołą, jak również wzajemne wspieranie się w zakresie edukacji i kreowania przedsiębiorczych postaw wśród uczniów.

Patronat nad zawodami objęło dwanaście firm z regionu, które kształcą uczniów Branżowej Szkoły w ramach praktycznej nauki zawodu. Są to: Cukiernia Sowa, Karczma Góralska Gazdówka, Restauracja Grecka Pireus, Kula & Michalscy. Zakład tapicerski s.c., Sklep papierniczo-zabawkarski Myszka, P.W. Jurex Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych Zakład Instalacji Sanitarnych INSTALSYSTEM Wydawnictwo KRESKA, Bendiks Waszak, Mazda Kasai Motors Bydgoszcz ZAREMBA International Academy, oraz Studio STOPPEL. Patronat medialny nad wydarzeniami organizowanymi przez szkołę, objęła firma Blu Holding.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter