Ranking miast, w których najlepiej się żyje. Bydgoszcz przed Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Krakowem

Bydgoszcz znalazła się w czołówce rankingu miast „najlepszych do życia”

Portal Business Insider opracował po raz kolejny ranking miast wojewódzkich „najlepszych do życia”. Bydgoszcz została sklasyfikowana na szóstym miejscu. Liderami są Olsztyn, Lublin, Poznań i Gdańsk.

Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce? – na to pytanie odpowiadają autorzy rankingu opublikowanego w portalu Business Insider. To kolejne takie zestawienie. Jego twórcy, tworząc klasyfikację szesnastu miast wojewódzkich w kraju, biorą pod uwagę sześć elementów: trzy wskaźniki ekonomiczne (stopa bezrobocia, wynagrodzenia, ceny mieszkań) i trzy aspekty pozafinansowe (dostęp do lekarzy, poziom przestępczości i jakość powietrza). Suma punktów przyznawanych poszczególnym miastom po analizie tych sześciu wskaźników przyniosła ostateczne wyniki (im mniej punktów, tym lepiej).

Bydgoszcz znalazła się na szóstym miejscu w rankingu i jest w czołówce miast polskich, w których żyje się dobrze. Wśród analizowanych przez Business Insider elementów nasze miasto najlepiej wypadło pod względem dostępności mieszkań (4. miejsce) oraz jakości powietrza (5. miejsce). Wpływ na pozycję w pierwszym z wymienionych kryteriów miała stosunkowo niska w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi średnia cena metra kwadratowego mieszkania. Jeśli chodzi o ocenę jakości powietrza lepiej oceniono środowisko naturalne, w którym żyją mieszkańcy tylko w Gdańsku, Białymstoku, Olsztynie i Szczecinie.

Bydgoszcz zmieściła się jeszcze w czołowej szóstce rankingu jeszcze pod względem niskiego poziomu przestępczości. W „górnej” ósemce jest także pod względem stopy bezrobocia. Najsłabiej w rankingu nasze miasto (13. miejsce) wypadło pod względem średnich wynagrodzeń.

Tabela rankingu z wynikami w poszczególnych ocenianych elementach jakości życia / Mat. Business Insider

W sumie Bydgoszcz zajęła w rankingu szóste miejsce (45 pkt). Na czele znalazł się Olsztyn (32 pkt), dalej jest Lublin (41 pkt), a trzecią pozycję zajmują wspólnie Poznań z Gdańskiem (po 41 pkt). Bydgoszcz wyprzedzają jeszcze Katowice (44 pkt). Bezpośrednio za naszym miastem znajduje się Warszawa (46 pkt), a kolejne miejsca w rankingu zajmują: Opole (49 pkt), Rzeszów (50), Szczecin (53), Wrocław i Gorzów Wlkp. (po 55), Łódź (57), Kraków (59), Kielce (64) i Białystok (79).

Jak przekazuje portal „Wszystkie statystyki pochodzą z oficjalnych źródeł, które regularnie są publikowane przez zaufane instytucje i dostęp do nich jest powszechny. Mowa o liczbach pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), NFZ (dostępność lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portalu Morizon.pl (ceny mieszkań).”

Autorzy rankingu podkreślają także, że na tle Unii Europejskiej Polska może się pochwalić jedną z najniższych stóp bezrobocia – na początku 2024 r. wyniosło 5,4 proc. Spada także inflacja. Powszechnym zjawiskiem jest ubytek mieszkańców miast prezydenckich. W ostatnich pięciu latach w 100 na 107 spadła w nich liczba mieszkańców – Business Insider powołuje się na dane z portalsamorzadowy.pl.

Udostępnij: Facebook Twitter