Rekordowy grant dla zespołu prof. Macieja Harata. „Nowa jakość w leczeniu glejaka – agresywnego nowotworu mózgu”

Prof. Maciej Harat / Fot. Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Zespół bydgoskiego naukowca prof. Macieja Harata z Centrum Onkologii otrzymał 74 mln złotych grantu z Agencji Badań Medycznych na badania, które mogą się stać przełomem w leczeniu glejaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu.

Prof. Maciej Harat i jego zespół z Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii Centrum Onkologii stworzył projekt badawczy pod nazwą „Tumor Treating Fields (TTFields) Concomitant with Stereotactic Radiosurgery based on FET–PET vs TTFields alone for the Treatment of Recurrent Glioblastoma (Tarrget 2.0)”. Projeky znalazł się w ścisłej czołówce zwycięzców konkursu Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w onkologii. Zajął ex aequo 3. miejsce spośród 69 zgłoszonych wniosków. Otrzymał najwyższe dofinansowanie w konkursie: niemal 74 mln złotych.

Na co pójdą te pieniądze? Celem badań jest stworzenie nowej jakości leczenia nawrotowego glejaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu. Leczenie jest skomplikowane i inwazyjne, zwykle wiążące się z obniżeniem jakości życia chorego. Standardem jest chirurgiczne usunięcie guza, a następnie radioterapia i chemioterapia, jednak często dochodzi do nawrotów choroby.

Innowacyjne badania zespołu prof. Macieja Harata, który jest także pracownikiem wydziału medycznego Politechniki Bydgoskiej, mają ocenić skuteczność i doprowadzić do połączenia Tumor Treating Fields (TTFields – nieinwazyjna terapia wykorzystująca pola elektryczne do zakłócania podziałów komórek nowotworowych) z radiochirurgią stereotaktyczną opartą na nowoczesnym obrazowaniu FET–PET, w porównaniu do stosowania samego TTFields.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter