„Odliczamy, pomagamy” – pod takich hasłem w całej Polsce, we wtorek (27 września) odbyła się Studniówka Szlachetnej Paczki. Akcja promuje rekrutację do projektów Stowarzyszenia Wiosna. W strugach deszczu grupa wolontariuszy na pl. Wolności zatańczyła poloneza.
Trwa rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. W tym roku odbędzie się 22. edycja projektu, którego głównym celem jest pomoc mentalna i materialna dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Do finału, czyli tzw. „weekendu cudów” pozostało mniej niż 100 dni. Wtedy co roku wolontariusze wychodzą na ulicę, aby zatańczyć poloneza.
Według danych Szlachetnej Paczki w samej Bydgoszczy brakuje jeszcze ponad 80 wolontariuszy, aby każdy z nich odwiedził optymalną liczbę rodzin.
– Tak naprawdę potrzebujemy jak najwięcej wolontariuszy. Im więcej ich znajdziemy, tym istnieje większa szansa, że dotrzemy do jak najwięcej rodzin, które potrzebują naszej pomocy, ponieważ każda musi zostać odwiedzona przez dwóch wolontariuszy. Spotkania bywają emocjonalne. Poznajemy bardzo wzruszające historie. Wspieramy się w rejonach, mamy też szkolenia – opowiadała Natalia Skonieczna, koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie kujawsko-pomorskim.
Oprócz Szlachetnej Paczki przypominano również o drugiej akcji Stowarzyszenia Wiosna – Akademii Przyszłości. – Pomagamy dzieciom, które nie mają wiary w siebie. Wspieramy ich w dorastaniu, odkrywamy w nich talenty i wspieramy w nauce. Z zasady spotykamy się z nimi raz w tygodniu – wyjaśnia Maja Michalak, zaangażowana w Akademię Przyszłości.
Jak zostać wolontariuszem?
Każdy kto chce zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości musi wypełnić formularz na stronie www.superw.pl. Następnie wybieramy województwo i rejon lub szkołę. Po wpisaniu swoich danych i wysłaniu formularza, z kandydatem skontaktuje się lider danego rejonu. Rekrutacja internetowa trwa do końca września.
Po odbyciu szkolenia wolontariusz otrzymuje dokumenty i może ruszyć do przypisanej mu rodziny. Spotyka się z nią dwa razy. Na pierwszej wizycie poznaje historię rodziny i wydobywa z niej najpiękniejsze strony. Na drugim spotkaniu omawiane są potrzeby materialne i nie tylko. W ramach Szlachetnej Paczki istnieją też Paczki Medyków i Prawników, w których lekarze i prawnicy oferują swoją pomoc. Finał Szlachetnej Paczki odbywa się w drugim tygodniu grudnia. Wówczas wolontariusze wręczają przekazane przez darczyńców paczki. Za zgodą rodzica można działać już od 16. roku życia.