Retro jarmark na wodze. Bydgoski graal, mydła i słodycze z lokalnych wytwórni czekają. Będzie pokaz ognia

Retro Jarmark na Wodzie to okazja do poznania historii bydgoskiego rzemiosła, jak i zakupu prezentu pod choinkę od przedsiębiorców z naszego miasta / Fot. organizator.

W sobotę (2 grudnia) drugi dzień Retro Jarmarku Świątecznego na wodzie. Na barkę Lemara można przyjść od godz. 14. Trwa oczywiście cały czas Bydgoski Jarmark Świąteczny na ul. Mostowej i Starym Rynku.

W piątek (1 grudnia) jarmark na wodzie z powodzeniem się rozpoczął. Już wchodząc na barkę, poczuliśmy świąteczne zapachy pierników i grzanego wina. Jednostka stojąca przy bydgoskich spichrzach jest po zmroku dobrze widoczna dzięki specjalnemu, czerwonemu podświetleniu i napisowi „Bydgoszcz”.

Barka Lemara, którą zajmuje się Miejskie Centrum Kultury i ukazuje dziedzictwo bydgoskich szyprów zamieniła się w miejsce jarmarku.

Czekają tam wystawcy z wytworami bydgoskich pracowni, m. in. świece, biżuteria, ceramika, ozdoby oraz mydła. Stoiska przygotowali: Pod Wałek, Manufaktura Słodyczy – Karmelowa Kraina, Jotka – DOBRA z natury, ANKO – rękodzieło. Poza tym atrakcje zapewniają Muzeum Mydła i Brudu, Bydgoski Kataryniarz Marcel, jak i sami opiekunowie barki Lemara.

Pomysł na zorganizowanie jarmarku w tym miejscu wziął się od połączenia tego, co w naszym mieście jest fajne, czyli historii i rzeki. Pokazujemy dawne rzemiosło przez eksponaty, jak i współczesne produkty wystawców. Chcemy zaprezentować ładne miejsce, jakim jest barka – mówi Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

Bydgoski graal i najstarsza fabryka cygar

W specjalnie przygotowanej gablocie wyeksponowano gadżety tzw. „Bydgoskiego Sklepu Kolonialnego” m.in. filiżankę wyprodukowaną w 1921 roku przez firmę „Galwana” z prawdopodobnie najstarszym bydgoskim graffiti. Jest na niej chromowany napis: „Na pamiątkę”. Jest też mini kielich z tejże firmy. – Nasz bydgoski graal – tak nazywa go Bakalarczyk. Przedsiębiorstwo przetrwało ledwie kilka lat w mieście nad Brdą.

Mało kto wie, ale najstarsza fabryka cygar na polskich ziemiach działała w Bydgoszczy. Na wystawie zobaczymy opakowanie przedsiębiorstwa Adama Cygara Bydgoskie. Są też butelki z polskich, niemieckich i żydowskich destylarni działających w naszym mieście podczas dwudziestolecia międzywojennego.

Retro Jarmark na Wodzie. Taniec z ogniem

Obowiązkowe dla najmłodszych jest wykonanie portretu na koniu na biegunach. Jest też kalendarz adwentowy – ścianka do robienia zdjęć. Oprócz retro wystroju i retro zapachu słychać także dźwięki starego patefonu.

W sobotę (2 grudnia) jarmark będzie czynny od 14 do 19. Na ten dzień przewidziano pokazy sztukmistrza ognia. Show odbędzie się między 17 a 18.30.

Jeśli ten pomysł się przyjmie, przewidujemy zorganizowanie jarmarku wielkanocnego. Być może rozszerzymy go o inne barki na Brdzie – dodał Maciej Bakalarczyk.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter