206 słuchaczek i słuchaczy spotkało się w środę (25 września) na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2024. To studenci Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Akademii Sztuk Wszelakich. Niektórzy z nich „studiują” już przeszło 30 lat.
Od niemal 30 lat Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku integruje dojrzałych bydgoszczan. Tu można wysłuchać ciekawych wykładów, nabyć nowe umiejętności czy też dzielić się własnymi pasjami z innymi słuchaczami. O sukcesie tego projektu świadczy najlepiej liczba czynnych słuchaczy. Wielu z nich jest „wiecznymi studentami”, a na wykłady uczęszczają od samego początku istnienia Uniwersytetu.
Senioralne zajęcia w KPCK: wykłady, Klub Operowy i zajęcia gimnastyczne
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oferuje bydgoskim seniorom szeroką gamę zajęć edukacyjnych i warsztatowych. Jest czas na naukę, zabawę i wspólną integrację. Podstawą działalności Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest cykl wykładów o profilu ogólnoakademickim. Odbywają się w czwartki w cyklu dwutygodniowym. Wykłady prowadzą profesorowie z różnych uczelni, w tym UKW, UMK w Toruniu czy Politechniki Bydgoskiej. Pomiędzy wykładami słuchacze-seniorzy uczęszczają na wiele innych zajęć.
– Co semestr oferujemy nowy program edukacyjny. Wielu seniorów zapisuje się na zajęcia z języka angielskiego. Można powiedzieć, że to był strzał w 10. Mamy też zajęcia z gimnastyki, edukację żywieniową, a nawet Dyskusyjny Klub Operowy. Grupy aktywnych studentów często nagradzamy wspólnymi wyjściami, spacerami, jednodniowymi wycieczkami. Wspólnie wychodzimy do muzeów czy innych instytucji kultury. Odkrywamy piękno przyrody i lokalne atrakcje. Seniorzy mogą również zapisać się do Żeńskiego Chóru Kameralnego „Belcanto” lub Zespołu Wokalnego „Feniks” i dać upust melodiom, które grają im w duszy, miło spędzając czas. Członkowie grup śpiewaczych biorą udział w konkursach, przeglądach, uświetniają swoim występem gale i uroczystości okolicznościowe – przekazuje Weronika Korga z Działu Edukacji i Integracji Międzypokoleniowej KPCK w Bydgoszczy.
Wielu słuchaczy Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest również członkami Akademii Sztuk Wszelakich. Od 2014 roku skupia wokół siebie osoby w każdym wieku, pragnące poszerzać swoją wiedzę i horyzonty. – Obecnie (stan na 26.9.) na KUTW i ASW zapisanych jest łącznie 206 słuchaczy. Około 40 z nich to nowe osoby. Akademia Sztuk Wszelakich jest skierowana do wszystkich osób 18+, jednak naturalnie nasi seniorzy również chętnie uczestniczą w jej wykładach. Wciąż mamy wolne miejsca, więc wszystkich chętnych – nie tylko seniorów zachęcam do zapisów. Można się także zapisać na inne nasze ciekawe zajęcia. Co miesiąc odbywają się u nas spotkania Klubu Miłośników Podróży. Wszystkim paniom proponuję nową formę aktywności – Taniec w Kręgu. Spotkanie otwarte odbędzie się 30 września o godzinie 18:30 w Salonie Hoffman – dodaje Weronika Korga.
Korpus Wsparcia Seniorów w Bydgoszczy
25 września radni zdecydowali, że w Bydgoszczy kontynuowany będzie Korpus Wsparcia Seniorów. To program koordynowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Łączy seniorów w potrzebie i wolontariuszy w każdym wieku, którzy udzielają im pomocy. Przystąpić mogą do niego seniorzy w wieku 60+, którzy mają trudności w codziennym funkcjonowaniu i samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, jednak ich stan nie wymaga od opiekuna specjalistycznych usług i umiejętności. Bo w Korpusie Wsparcia Seniorów liczą się codzienne, „ludzkie” gesty – wspólny posiłek, spacer czy odwiezienie na wizytę lekarską. Wolontariusze pomagają również utrzymać dom seniora w czystości, robią zakupy i pomagają w załatwianiu urzędowych spraw. Zastępują rodzinę, której brakuje lub jest daleko.
Zapisz się do naszego newslettera!