Romska poetka Papusza patronką czytelni w Szkole Podstawowej nr 10 na Okolu

Popiersie Papuszy stworzył romski artysta mieszkający na Węgrzech, Andras Kallai / Fot. B.Witkowski/UMB

Szkolna czytelnia multimedialna na Okolu nosi od piątku (14 kwietnia) imię Papuszy. Popiersie romskiej poetki pochowanej na cmentarzu w Inowrocławiu zostało odsłonięte w SP 10 przy ul. Śląskiej.

To właśnie na Okolu, w okolicy Kanału Bydgoskiego, mieszka największa romska społeczność w mieście. Na drodze edukacji, dzieci i ich rodziny wspierają asystenci edukacji romskiej – małżeństwo Tadeusz Bosman i Marlena Krzyżanowscy. Tadeusz sam wywodzi się ze społeczności romskiej. W swoich kręgach jest już członkiem „starszyzny”. Cieszy się szacunkiem uczniów, dzięki czemu może na nich pozytywnie wpływać. Widzi, jak wiele zmieniło się w przeciągu ostatnich kilku lat. – Romskie dzieci uczą się obecnie w 20 placówkach w Bydgoszczy. Już na samym początku edukacji trzeba je otoczyć opieką. W domach posługują się językiem romski, znają polski „ze słuchu”, potrzebują innego podejścia. Odkąd jesteśmy asystentami edukacji romskiej, widzimy ogromne zmiany. 17 lat temu musieliśmy rozwozić podręczniki szkolne po rodzinach. Teraz same się do nas zgłaszają. Przez 70 lat w Bydgoszczy była tylko jedna romska studentka. Od kiedy pracujemy, udało nam się wykształcić dwie studentki. To się może wydawać niewiele, jednak dla nas to ogromna zmiana społeczna. Na lepsze – opowiada małżeństwo Krzyżanowskich.

Papusza patronką szkolnej czytelni

W piątek (14 kwietnia) w Szkole Podstawowej nr 10 odbyła się uroczystość otwarcia nowoczesnej czytelni multimedialnej. – Realizacji edukacji dzieci romskich w Bydgoszczy jest w Polsce podawana za wzór – podkreśla Waldemar Parszyk, dyrektor SP 10 – Po wielu latach mamy okazję do podsumowania tej edukacji, dlatego nowa czytelnia multimedialna będzie nosić imię Papuszy. Jest ona ogniwem łączącym twórczość Romów i Polaków. Papusza to symbol zmiany i postępu – dodaje dyrektor.

Do SP 10 uczęszcza 458 uczniów. Znaczna część to uczniowie z Ukrainy (103 osoby). Są też dzieci z Białorusi, Anglii, Filipin oraz oczywiście Romowie. W „dziesiątce” są trzy oddziały przedszkolne oraz klasy sportowe o profilu kajakarskim. W przyszłym roku szkoła będzie obchodziła 70-lecie.

Udostępnij: Facebook Twitter