Rosną koszty utrzymania miejskich przedszkoli. Razem to 70 milionów. Rodzice pokrywają 2,5 procent tej kwoty

Bydgoscy radni zdecydują czy od września korzystający z miejskich przedszkoli zapłacą więcej. Tylko w tym roku na utrzymanie przedszkoli miasto wyda ponad 70 milionów złotych.

Ustawa o finansowaniu usług oświatowych zakłada, że co roku minister określa maksymalną opłatę za korzystanie z opieki przedszkolnej. Obecnie wynosi 1,14 zł, natomiast maksymalna wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego po waloryzacji wyniesie 1 złoty 30 groszy za każdą rozpoczętą godzinę zajęć powyżej 5 godzin dziennie. Na tej podstawie powstała propozycja nowej opłaty maksymalnej w publicznych przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Bydgoszcz. Od 1 września 2023 roku ma wynosić 1,30 zł za każdą rozpoczętą godzinę zajęć (wzrost o 16 groszy za godzinę).

Przypomnijmy: za pięć godzin – od 8 do 13 – rodzice nie płacą. Za kolejne natomiast opłacają stawkę, której maksymalną wysokość wyznacza minister edukacji i nauki. Ta początkowo wynosiła zaledwie złotówkę.  

– Szacunkowy miesięczny wzrost dochodów gromadzonych przez przedszkola publiczne prowadzone przez Miasto Bydgoszcz na wyodrębnionych rachunkach dochodów wyniesie około 20 tysięcy złotych. Dochody te zostaną przeznaczone na sfinansowanie wzrastających kosztów bieżącego utrzymania przedszkoli – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

W 2022 roku miasto wydało na utrzymanie przedszkoli ponad 61 milionów złotych. W tym roku – to jeszcze szacunki – wyda ponad 70 milionów, co stanowi wzrost o około 15 procent. Wpłaty od rodziców na podstawie obecnej stawki wyniosą ok. 1,6 miliona złotych, po podwyżce będzie to około 1,8 miliona złotych. Suma ta stanowić będzie ok. 2,5 procent kwoty, jaką miasto wyda na utrzymanie przedszkoli publicznych. Decyzję o podwyżce radni podejmą na najbliższej sesji Rady Miasta Bydgoszczy w środę, 26 kwietnia.

Rekrutacja do przedszkoli

Rekrutacja do bydgoskich przedszkoli publicznych właśnie trwa. Wstępne listy zakwalifikowanych zostały już ogłoszone. Do poniedziałku (24 kwietnia) rodzice muszą – osobiście lub elektronicznie – potwierdzić wolę zapisu dziecka. Cztery dni później w południe zostaną ogłoszone listy przyjętych i nieprzyjętych.

Najciekawsze informacje z miasta – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter