Rowerowe trasy z Bydgoszczy wytyczone jak na zegarowej tarczy. Gdzie można kręcić wokół miasta i z powrotem

Rowerzyści z Bydgoszczy otrzymali ciekawą stronę z trasami wokół naszego miasta / Fot. B. Witkowski/UMB

Trasy Rowerowe Okolic Bydgoszczy to społeczny projekt, który ma jeszcze bardziej poruszyć rowerzystów z Bydgoszczy i okolic. Na schemacie wymyślonym na podobieństwo tablicy zegara umieszczono dwanaście tras – rowerowych pętli mających swój początek i koniec w naszym mieście. Pod godziną 1. – wyprawa do Chełmna.

Na początku maja ruszyła internetowa strona Trasy Rowerowe Okolic Bydgoszczy. Jej głównym motywem jest mapa z wyznaczonymi propozycjami dwunastu tras wokół Bydgoszczy – jak dwanaście godzin na tablicy zegara. Aplikacja jest cały czas dopracowywana. Pojawiają się nowe informacje.

Skąd wziął się pomysł? – To społeczny projekt, który ma być inspiracją i promocją turystki rowerowej w naszym regionie. Oczywiście tras jest wiele więcej wokół naszego miasta, ale i te przedstawione można modyfikować. Wiele miejsc w Polsce wypromowało się turystycznie na mniejszej ilości atrakcji niż jest obok nas. Przygotowania trwały pół roku i jest to społeczna praca zespołu, zapalonych rowerzystów. Prace na serwerze strony odbywają się w firmie LOGON – mówił Krzysztof Jurek, właściciel firmy informatycznej z Bydgoszczy, a zarazem miłośnik rowerowych wypraw i inicjator TROBy. Partnerem jest miasto Bydgoszcz.

Bydgoszcz jak tarcza zegara

Trasy opisane na stronie są oznaczone na mapie różnymi kolorami, ponumerowane i kolejno ułożone wokół Bydgoszczy, tak jak godziny w zegarze – począwszy od trasy do Chełmna – to godzina 1,, skończywszy na Koronowie. Wszystkie są pętlami rozpoczynającymi się i kończącymi w Bydgoszczy (z wyjątkiem trasy Ostromecko-Mała Kępa). Większość z nich to przejazdy do mniejszych miejscowości w regionie, ale warto zwrócić uwagę na trasę Przedmoście Bydgoskie, gdzie można zobaczyć 17 schronów polskiej Armii Pomorze z września 1939 roku.

Na trasach zaznaczone są różne punkty przydatne podczas wypraw rowerowych: atrakcje turystyczne, jeziora, restauracje, miejsca odpoczynku rowerzystów (MOR) i stacje PKP. Dodatkowo znajdziemy też miejsca na przystępne noclegi dla rowerzystów: kempingi, schroniska czy leśne strefy, w których można nocować. Atrakcje na szlakach są sukcesywnie opisywane przez osoby pomagające w tworzeniu tego projektu. Niektóry trasy są już dobrze przygotowane, np. na drodze do Chełmna, po obu stronach Wisły, jest już opisanych aż 50 punktów.

Krzysztof Jurek
Krzysztof Jurek inicjator projektu Trasy Rowerowe Okolic Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Strona jest cały czas w rozbudowie. Dodamy jeszcze trasy do Borówna i Chmielnik, aby uzupełnić zegar. Wśród wyznaczonych punktów znajdą się jeszcze miejsca pamięci. Zależy nam na szczegółowym opisywaniu i dodawaniu zdjęć z atrakcji. Liczymy, że oprócz promocji, strona pomoże w pielęgnacji tras i ich znakowaniu. Zapraszam do kontaktu wszystkich chętnych na pocztę troby.info@gmail.com – przekazuje Krzysztof Jurek.

Na stronie są również informacje o rowerowych inicjatywach w Bydgoszczy. W projekt zaangażowały się już różne instytucje: Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej GRYF PTTK, Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna, Bydgoska Masa Krytyczna, Bydgoski Ruch Miejski, Rowerowa Brzoza, Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, UKW – Wydział Geografii – Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą i Miasto Bydgoszcz.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter