Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej bez wsparcia finansowego. – Niezrozumiała decyzja ministra – mówi marszałek

Mimo wcześniejszych zapewnień projekt rozbudowy Filharmonii Pomorskiej nie znalazł się na liście zadań ze wsparciem z rządowego programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

– Nasz projekt [ze zgłoszonych] jest na najbardziej zaawansowanym etapie, mamy wszystkie niezbędne do realizacji inwestycji dokumenty, pozwolenie na budowę, opracowaną koncepcję i zarezerwowane środki własne w budżecie województwa. Z naszej strony jesteśmy gotowi do natychmiastowego działania – podkreślał na konferencji prasowej marszałek województwa Piotr Całbecki. – Nie możemy pozwolić na to, aby gotowy do realizacji projekt pozostał bez środków centralnych – tym bardziej że Filharmonia Pomorska jest instytucją współprowadzoną przez ministerstwo.

Filharmonia strategiczna dla polskiej kultury

Jak to się stało, że Filharmonia Pomorska wypadła z listy obiektów z zapewnionym finansowaniem?

Marszałek tłumaczy, że rozbudowa filharmonii znalazła się wcześniej na liście 16 projektów, które w trybie pozakonkursowanym miały otrzymać pieniądze. Jednak w trakcie procedury wybrano ostatecznie 9 zadań, wśród których filharmonii zabrakło. Powodem tego miał być fakt, że w trybie pozakonkursowym wsparcie zapewniono małym projektom.

– Należy jednak podkreślić, że ten sposób wyboru jest przewidziany dla projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej kultury, a takim bez wątpienia jest rozbudowa filharmonii – wyjaśniał Piotr Całbecki. I dodał, że z niedowierzaniem przyjął wiadomość od ministra Piotr Glińskiego o nieprzyznaniu środków na rozbudowę filharmonii. Podkreślił również, że będzie apelował do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o powrót filharmonii na listę.

Nowy budynek z widownia na 350 osób

Przypomnijmy, założenia rozbudowy filharmonii w Bydgoszczy zarząd województwa przyjął w 2017 roku. Według założeń, obok istniejącego, powstałego w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter