Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi. To najczęstszy nowotwór złośliwy

Badanie mammograficzne / Fot. AdobeStock /

Rocznie w Polsce rozpoznaje się raka piersi u około 20 tysięcy kobiet. Jest to najczęściej diagnozowany u pań nowotwór złośliwy, powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Najwięcej zachorowań jest wśród kobiet po 50. roku życia.

Największe szanse na całkowite wyleczenie daje wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Najbardziej skuteczną metodą wczesnego wykrywania zmian nowotworowych w obrębie piersi jest mammografia. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne przez badanie dotykiem.

Mammografia to badanie proste, szybkie i bezbolesne. Trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Dawka promieniowania podczas badania jest niska, zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba. Do udziału w programie nie potrzebujemy skierowania. Wystarczy, zgłosić się do poradni, która wykonuje takie badania.

Program profilaktyki raka piersi został stworzony dla kobiet w wieku 45-74 lata, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
  • zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii – zalecenie badania co 12 miesięcy,
  • zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.

Kto i gdzie realizuje program? Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do większości miejscowości województwa kujawsko- pomorskiego. W 2023 roku w województwie kujawsko-pomorskim ponad 64 tysiące kobiet zdecydowało się wykonać mammografię w ramach programu profilaktycznego.  W tym roku zdecydowało się na to (jako uczestniczki programu) blisko 60 tysięcy kobiet z naszego województwa.

Co oferuje program? Jeśli wynik będzie prawidłowy, placówka wystosuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę. W przypadku rozpoznania raka piersi lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego, pacjentka zostanie skierowana (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych, ewentualnie lecznictwa stacjonarnego w ramach NFZ.

Pamiętajmy, że same też możemy, a nawet powinnyśmy badać swoje piersi – przypomina Wanda Sielska z Bydgoskiego Stowarzyszenia Amazonek „Łuczniczka”. – Regularne samobadanie piersi należy wykonywać już po ukończeniu 20. roku życia. Dzięki poznaniu dokładnej budowy swoich piersi, będziemy w stanie ocenić, czy zaszły jakieś niepokojące zmiany od ostatniego samobadania. Pamiętajmy, że badamy się nie po to, żeby wykryć chorobę, ale po to aby potwierdzić, że jesteśmy zdrowe i wszystko jest w porządku. Jeśli coś nas zaniepokoi, należy koniecznie umówić się na wizytę do ginekologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter