Wojciech Bulanda, Rafał Bruski i Tomasz Dobrowolski podczas konferencji zapowiadającej rywalizację o Rowerową Stolicę Polski / Fot. B. Witkowski/ UMB
Dwa dni przed rozpoczęciem rywalizacji Rowerowa Stolica Polski zarejestrowanych jest już ponad 22 tys. uczestników – powiedział Tomasz Dobrowolski, koordynator rywalizacji na konferencji prasowej. W zabawie weźmie udział 62 miast prezydenckich i 90 gmin. „Zbieranie” kilometrów potrwa od 1 do 30 czerwca. Na najlepszych czekają nagrody.
To już piąta edycja zabawy, którą od początku organizuje miasto Bydgoszcz. Będzie inna niż poprzednie. Dotychczas o puchar RSP mogli rywalizować jedynie rowerzyści z miast prezydenckich. Zainteresowanie zabawą na terenach pozamiejskich było jednak spore – teraz pojawiła się możliwość, by i rowerzyści z mniejszych ośrodków mogli „kręcić” kilometry dla swoich małych ojczyzn.
– Przed nami kolejny sezon rowerowy i rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Oczywiście rywalizacja to jedno, ale głównie chodzi o rekreację, ruch, zdrowe spędzanie czasu i budowanie relacji podczas wspólnych przejażdżek. W Bydgoszczy stawiamy na rowery i drogi rowerowe. Mamy ich w mieście już 124 km, kolejnych 20 km jest w budowie. Nasze drogi rowerowe są połączone ze ścieżkami na terenach gmin ościennych. Dzięki wsparciu z europejskiego funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będzie ich więcej. – podkreślił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy we wtorek (30 maja) na konferencji prasowej.
– W tym roku mamy rekordową liczbę uczestników. Zgłosiły się 62 miasta prezydenckie oraz 90 gmin. Na dwa dni przed rozpoczęciem naszej zabawy mamy zapisanych ponad 22 tys. uczestników z Polski, jak i zza zagranicy. Użytkownicy aplikacji Aktywne Miasta są na wszystkich kontynentach – dodał Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta ds. aplikacji Aktywne Miasta.
Miesiąc i Rowerowa Stolica Polski
Od 1 do 30 czerwca rowerzyści niemal z całej Polski wyruszą, by wykręcać kilometry dla swoich miast, miasteczek i gmin. W nagrodę najlepsze otrzyma miano Rowerowej Stolicy Polski.
Rywalizacja będzie odbywać się na dwóch poziomach, tak by dać równe szanse wszystkim uczestnikom. Na jednym poziomie zbierać kilometry będą, jak dotychczas, rowerzyści jeżdżący dla miast prezydenckich. Osobna rywalizacja będzie dotyczyć tych, którzy chcą rywalizować jako reprezentanci swoich gmin. Przejechane kilometry będą przeliczane na punkty wg specjalnego przelicznika – w zależności od liczby mieszkańców danego miasta lub gminy. Punkty będą potem decydować o pozycji w rankingu. Dane o liczbie mieszkańców pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego.
Aby wziąć udział w zabawie, należy ściągnąć na swój telefon komórkowy aplikację Aktywne Miasta, zapisać się do rywalizacji przez wybranie swojego miejsca zamieszkania lub terenu, który chcemy reprezentować. Następnie dopisujemy się do grupy (np. szkoły, zakłady pracy stowarzyszania), dla których chcemy zdobywać kilometry. Więcej informacji o aplikacji dostępnych jest TUTAJ.
Trzy najlepsze miasta i gminy otrzymają puchary RSP i samoobsługowe stacje rowerowe. Bydgoszcz zapewni też nagrody dla najlepszych uczestników w kategorii ogólnopolskiej. Trzy najlepsze osoby wśród pań i panów otrzymał vouchery do sklepu CentrumRowerowe.pl. Zwiększone zostały też nagrody finansowe na zakupy w kategoriach wiekowych. Przewidziane są również zestawy kosmetyków od sklepu Fale Loki Koki.
Wszyscy uczestnicy z Metropolii Bydgoszcz, którzy pokonają od 400 km do 800 km, otrzymają bidon sportowy, od 801 km do 1200 km solidne zapięcie rowerowe, 1201 km lub więcej – specjalną żółtą koszulkę RSP marki SISU. Nagrody otrzymają także najbardziej rowerowe szkoły.
Uczestnicy powalczą też o sześć wirtualnych oznak w aplikacji AM. Można je zbierać za poszczególne pułapy kilometrowe. Po skompletowaniu wszystkich ułoży się napis „FAN RSP”. Dla tych, co je zbiorą, przygotowane będą niespodzianki.
– Zaangażowaliśmy się też w projekt Race Across America. To prawdopodobnie najtrudniejszy rajd rowerowy przez Stany Zjednoczone. Bierze w nim udział uczestnik RSP Krzysztof Fechner z Zielonej Góry. Ma on do przejechania w 12 dni 12 stanów i 4800 km. W tym czasie będzie zbierał też kilometry dla swojego miasta. Do tej pory tylko jeden Polak ukończył ten rajd. Będziemy go śledzić i kibicować – mówi Tomasz Dobrowolski.
Przejazd rowerowy w każdą sobotę
– Wzorem lat ubiegłych, w ramach promocji RSP, będziemy organizować przejazdy po mieście i Metropolii Bydgoszcz – dodał.
Pierwszy taki rajd, inaugurujący RSP, rozpocznie się 1 czerwca już o północy. – Wystartujemy ze Starego Rynku. Pojeździmy kilkanaście kilometrów po mieście. Rywalizację o miano RSP zakończymy również nocnym rajdem, poprzedzonym przejazdem Bydgoskiej Masy Krytycznej – poinformował Wojciech Bulanda, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy.
– Pamiętajmy, lepiej włączyć aplikację nawet dwie minuty po północy niż dwie minuty przed północą. Jeśli zaczniemy trening o 23.59, aktywność nie będzie się liczyła do rywalizacji. Podobnie z zakończeniem rywalizacji, ostatnia aktywność musi być ukończona przed 1 lipca – przypomina Tomasz Dobrowolski.
W każdą sobotę organizowany będzie przejazd do gmin z Metropolii Bydgoskiej. Każdy start odbędzie się na Starym Rynku, o godz. 10.00. 25 czerwca zaplanowany się rodzinny piknik w Ostromecku.
– Zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa i włączania aplikacji podczas codziennych dojazdów do pracy. Działamy na rzecz infrastruktury rowerowej, po rywalizacji mamy wgląd do ruchów rowerzystów przez „mapę ciepła”. Pokazuje ona, gdzie przemieszczają się użytkownicy rowerów, dzięki temu łatwiej jest nam zwiększyć infrastrukturę rowerową – dodał Wojciech Bulanda.
Sobotnie rajdy:
1 czerwca – nocny rajd ze Starego Rynku w Bydgoszczy, start: godz. 0.00
3 czerwca – Bydgoszcz – Łabiszyn start: godz. 10
10 czerwca – Bydgoszcz – Solec Kujawski/Nowa Wieś Wielka (jeżeli prom będzie czynny przepłyniemy na druga stronę Wisły) start: 10
17 czerwca – Bydgoszcz – Pruszcz start: 10
24 czerwca – Bydgoszcz – Nakło start: 10
30 czerwca – nocny rajd kończący RSP po mieście start: godz. 22
Rajdy pierwszy i ostatni (1 i 30 czerwca) są bez zapisów i bezpłatne. Na pozostałe należy się zapisać – koszt udziału wynosi 5 zł. Zapisy będą udostępniane na 7 dni przed rozpoczęciem każdego z przejazdów. Na każdym z czterech rajdów Metropolii będą wylosowane po dwa zestawy gadżetów, a wśród uczestników wszystkich – voucher na 500 zł do CentrumRowerowe.pl
Metropolia Bydgoszcz najlepsza w treningu
Przedsmakiem rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski było wyzwanie treningowe. Od 21 marca do 21 maja 18 653 rowerzystów z 149 miast i gmin oraz Reszta Świata „wykręciło” ponad 4 mln km w aplikacji Aktywne Miasta. Liderem w kategorii Miasta została Metropolia Bydgoszcz, która wykręciła aż 638954 km. Druga była Zielona Góra – 348127 km, a trzecia Biała Podlaska – 243581 km. Wśród gmin najlepszy okazał się Otyń z 107235 km, drugie były Grójce, mieszkańcy przejechali tam 100368 km, a trzecie miejsce osiągnęli członkowie grupy Reszta Świata, mając 89569 km na koncie.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!