Ruszają szczepienia dzieci przeciw HPV. Skierowanie nie jest potrzebne

1 czerwca rozpoczyna się powszechny program szczepień przeciw HPV. Szczepienia będą przeprowadzane u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 lat. W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.

Program realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny Program Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży o nowy zakres ochrony przed chorobami wywołanymi przez ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV). Na szczepienie nie jest potrzebne skierowanie.

Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Szczepienia są dobrowolne, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest indywidualnie, po ocenie korzyści i ryzyka dokonanej przez lekarza. Do szczepień dzieci kwalifikuje lekarz.

Szczepienia mogą być realizowane niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ, to znaczy, że można zaszczepić dziecko w każdej przychodni, która realizuje program powszechnych szczepień przeciwko HPV. Przychodnia POZ może przystąpić do realizacji szczepień przeciw HPV w każdym momencie realizacji programu. Nie jest to jednak obowiązkowe, stąd zachęcamy do skorzystania z wykazu punktów szczepień:

Lista punktów, mapa z punktami szczepień jest już  dostępna pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV. Będzie ona na bieżąco aktualizowana.

Dziecko można zapisać na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta,  przez infolinię 989 (Infolinia będzie działać codziennie w godz. 7.00 – 20.00) lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Zapisując dziecko na szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil 9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.  Podczas rejestracji na wykonanie szczepienia ochronnego rodzic/opiekun prawny dziecka poddawanego temu szczepieniu powinien przekazać numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Informacja o terminie i miejscu szczepienia ochronnego będzie wówczas przekazywana przez CEZ, w postaci wiadomości tekstowej na ten numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter