Ruszyła weryfikacja BBO. Wiemy, jakie projekty zgłosili bydgoszczanie

471 pomysłów na zadania osiedlowe, 103 projekty społeczne, 58 dużych zadań ponadosiedlowych oraz 126 mikroprojektów zgłosili bydgoszczanie w czasie 10. edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz rusza weryfikacja. Tłumaczymy, na czym polega.

W tej edycji można było zgłaszać cztery rodzaje projektów: osiedlowe, ponadosiedlowe, projekty społeczne i mikroprojekty osiedlowe. Wśród zgłoszonych propozycji znalazło się wiele pomysłów na naprawy dróg i chodników oraz projekty ws. nowych placów zabaw, skateparków, czy wybiegów dla psów. Wśród ciekawostek są m.in. parklet na Pomorskiej, ławeczka Ignacego Łukasiewicza, Centrum Komiksu (z komiksami w języku polskim i ukraińskim), Kino na trzepaku, montaż ptasich wysp na Balatonie i kataryniarz Bydgoski Marcel (grający na gramofonie z 1920 roku). Pełna lista dostępna jest na stronie bdgbo.pl.

Czas na weryfikację

Zgłoszone projekty będą teraz sprawdzane przez zespół ds. weryfikacji projektów. To zespół złożony z pracowników Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz miejskich jednostek, który sprawdzą poprawność wniosku pod względem formalnej możliwości realizacji projektu. Członkowie zespołu sprawdzają m.in., czy projekt może zostać zrealizowany na wskazanym przez wnioskodawcę terenie (jeśli nie ma takiej możliwości, zespół wskazuje inny teren), czy jest zgodny z obowiązującymi zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (to plany wskazujące jakie inwestycje mogą powstać na danym terenie) oraz oszacują kwotę niezbędną do wykonania zadania. W pracach zespołu uczestniczą tez przedstawiciele Rad Osiedla i członkowie Rady ds. Partycypacji Społecznej.

Zgłoszone przez mieszkańców projekty będą mogły zostać od 16 lipca ocenione również przez samych bydgoszczan: do 15 października miasto czeka na opinie w ramach weryfikacji obywatelskiej. Weryfikacja prowadzona przez samych mieszkańców ma pomóc członkom zespołu ds. weryfikacji jak i radom osiedla w ocenie projektów i podjęciu decyzji, czy mogą one być zrealizowane i poddane pod głosowanie mieszkańców. W dniach 15 listopada – 15 grudnia odbędzie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w 2023 roku.

Weryfikacja obywatelska prowadzona jest za pomocą formularza na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO.

Udostępnij: Facebook Twitter