Rzeka Muzyki 2024 w Bydgoszczy. Wyspa Młyńska zatonie w dźwiękach [PROGRAM]

BIBOBIT wystąpi 4 sierpnia / Fot. Hubert Grygielewicz

To już bydgoska, wakacyjna tradycja. Od 7 lipca zaczyna płynąć Rzeka Muzyki, czyli osiem bezpłatnych koncertów na Wyspie Młyńskiej. Impreza wyrobiła już sobie renomę wśród mieszkańców i turystów – mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta miasta.

W lipcowe i sierpniowe niedziele na Wyspie Młyńskiej od godz. 19 będą pojawiać się muzyczni goście. To już dziesiąta edycja festiwalu Rzeka Muzyki. – Festiwal powstał z inicjatywy Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą. Liczyliśmy, że będzie skierowany głównie do publiczności w wieku powyżej 30 lat. Okazało się, że przychodzą do nas także dużo młodsi bydgoszczanie – mówi Aleksandra Garbowska z Biura Promocji Miasta.

 Staramy się tak stworzyć program imprezy, by zarówno najmłodsi, jak i seniorzy znaleźli coś dla siebie – tłumaczył Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy, na konferencji zapowiadającej festiwalowe lato w mieście.

Tak będzie i w tym roku na Rzece Muzyki. Repertuar jest szeroki: od piosenki aktorskiej przez big bit i jazz po hip hop. Koncerty przez osiem lat odbywały się w amfiteatrze przy operze, jednak ze względu na jej rozbudowę, po raz drugi Rzeka Muzyki przenosi się na Wyspę Młyńską. To, jak się okazało, bardzo dobre miejsce. Jest znacznie więcej przestrzeni i liczba miejsc dla widzów jest praktycznie nieograniczona. 

Na start tegorocznej edycji zagra porywająca,2 bydgoska Felix Jazz Orchestra. W finałowym, ostatnim koncercie w sierpniu, pokaże się także bydgoski kompozytor i muzyk Pawbeats. – Dla mnie to będzie zaszczyt, że na zakończenie Rzeki Muzyki będą mógł zaprezentować coś instrumentalnego z orkiestrą, w nieco kameralnym składzie – powiedział.

Wszystkie koncerty Rzeki Muzyki są bezpłatne. A co nas więc czeka w każdą niedzielę lipca i sierpnia?  Przedstawiamy prezentację artystów.

7 lipca – Felix Jazz Orchestra 

To Big-Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy założony przez prof. Andrzeja Zubka w 2010 roku. Tworzą go studenci i absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Od 2013 roku do chwili obecnej zespół prowadzi dr hab. Michał Szlempo. W 2022 już pod nową nazwą – Felix Jazz Orchestra, grupa wydała debiutancki album „Solaris”, zawierający autorskie kompozycje Michała Szlempo. Utwory z tego albumu usłyszymy podczas koncertu. Na scenie wystąpi 20 muzyków, dwie wokalistki. 

14 lipca – Kocham Big Bit

Zapraszamy wszystkich, którzy znają i kochają utwory Ady Rusowicz, Karin Stanek, Kasi Sobczyk i Czerwono-Czarnych czy zespołu Breakout. Na scenie występują Małgorzata Jakubiec-Hauke i Magdalena Fudała. Wokalistkom towarzyszyć będą muzycy w składzie: gitara: Grzegorz Koniarz, piano: Grzegorz Sieradzki, gitara basowa: Martyna Sołtysik, perkusja: Michał Dziewiński.

21 lipca – Jose Torres & Havana Dreams

Jose Torres

Koncerty w wykonaniu Jose Torres & Havana Dreams to podróż do ciepłych krajów, do ulic Hawany. Publiczność usłyszy kwintesencję kubańskiej muzyki tradycyjnej, znane utwory w stylu Buena Vista Social Club oraz kompozycje własne. Artyści prezentują również współczesne gatunki kubańskie jak timba, mająca szczególne znaczenie we współczesnej kulturze.

28 lipca – recital Hanny Śleszyńskiej 

Hanna Śleszyńska / KP Studio

Znana aktorka i piosenkarka wystąpi z recitalem, w którym usłyszymy filmowe m.in. przeboje z repertuaru Lizy Minnelli i wielkie hity musicalowe. 

4 sierpnia – BIBOBIT

To zespół pięciu energetycznych artystów, dla których największą miłością pozostaje jazz, który zgrabnie łączą z elektroniką, funkiem, groove i neo soulem. Zespół zagrał koncerty w największych polskich miastach i na największych muzycznych imprezach takich jak: Pol’and’Rock Festival, Orange Warsaw Festival i Męskie Granie Jazz Around, Edison Festival. Publiczność podczas sierpniowego koncertu Rzeka Muzyki otrzyma ogromną dawkę pozytywnej siły, bo ze sceny popłynie niebywała dawka energii i miks gatunków, które muzycy blendują z ukochanym jazzem. Bibobit to: Daniel Moszczyński – wokal, Bartek Pietsch – bas, Adam Lemańczyk – piano, instrumenty klawiszowe, Waldemar Franczyk – perkusja, Jan Adamczewski – saksofony.

11 sierpnia – Natalia Lesz 

Absolwentka wydziału aktorskiego Tisch School Of The Arts na Uniwersytecie Nowojorskim oraz Łódzkiej Akademii Muzycznej na wydziale wokalno-aktorskim. Artystka jest laureatką wielu nagród muzycznych, w tym Superjedynki za fonograficzny debiut, otrzymała nagrodę dziennikarzy na Festiwalu TOPtrendy i nominację do Fryderyka za fonograficzny debiut roku. W Bydgoszczy wystąpi z koncertem ”Osiecka itp. itd…” Usłyszymy piosenki Agnieszki Osieckiej w zupełnie nowych aranżacjach i aktorskim wykonaniu.

18 sierpnia – Rubens (Piotr Rubik)

Rubens

Na polskiej scenie obecny jest od ponad dekady. Jest współtwórcą wielu polskich hitów, w tym utworu Złoto, który skomponował wspólnie z Mrozu.

25 sierpnia – Pawbeats (Marcin Pawłowski) 

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt albumów z których kilkanaście uzyskało status złotej oraz platynowej płyty. W ramach autorskich projektów współpracował z wykonawcami różnych gatunków muzycznych, takimi jak: Roksana Węgiel, Ewa Farna, Ania Dąbrowska, Justyna Steczkowska oraz raperami: Tau, Kękę, Quebonafide, Tede, Zeus, Bisz, Rahim. Na sierpniowym koncercie Rzeka Muzyki usłyszymy utwory z albumu Climbing Season, inspirowanego właśnie górskimi wyprawami i fascynacją górami. 

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter