Mała Hania jako pierwsza przetestowała Salę Doświadczania Świata. Bardzo jej się podobało / Fot. B. Witkowski / UMB
Środa 21 czerwca 2023 roku na długo pozostanie w pamięci pracowników i pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza. Sala Doświadczania Świata została uroczyście otwarta. Wspomoże terapię małych pacjentów. Ukoi też nerwy ich rodziców.
– Mówię jako ozdrowieniec z choroby nowotworowej. Dzieciom lepiej dochodzi się do zdrowia nie tylko dzięki terapii medycznej, lecz również przy wsparciu psychicznym. W tej Sali Doświadczania Świata dzieci będą mogły szybciej pokonywać to, co w tej chorobie trudne: lęk, strach, stany depresyjne. Sala będzie również obniżać nadmierne pobudzenie po trudnych i bolesnych zabiegach. Jako fundacja jesteśmy dumni, że możemy działać właśnie tutaj – mówiła dr Anna Apel, Prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, przed uroczystym przecięciem wstęgi.
W otwarciu sali wzięli udział m.in.: prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Bydgoszczy, dr n. o zdr. inż. Jacek Kryś, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. Dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy i dr Anna Apel, gość specjalny.
Przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie zaangażowani darczyńcy. Jednym z nich jest firma SIXT Polska, która nie tak dawno nawiązała współpracę z fundacją. Wszystko zaczęło się od pracy wolontariackiej. Później, w 2022 roku firma SIXT obchodziła dwudziestolecie na polskim rynku.
– Nie był to rok do świętowania. Był to rok wojenny, ciężkich popandemicznych przeżyć. Zespół marketingu wpadł na pomysł aukcji charytatywnej. Odbyła się we wrześniu. Ku naszemu zaskoczeniu było ogromne zaangażowanie ze strony partnerów biznesowych. Dzięki temu udało się zebrać pieniądze na tą salę. Mamy nadzieję, że będzie służyć dzieciom – opowiadała ze wzruszeniem w głosie Katarzyna Hajkowicz, Członek Zarządu SIXT Polska.
Sala Doświadczania Świata. Raz las, raz podmorski świat
Sala Doświadczania Świata zmienia się wraz z odwiedzającym ją pacjentem lub rodzicem. Sterylny, biały wystrój znika w oka mgnieniu za sprawą projektorów i wiązek światłowodowych. Kolorystyka oddziałuje na nastrój pomieszczenia. Przeprowadzana będzie w nim nowatorska , wielozmysłowa terapia Snoezelen. Niweluje negatywne skutki leczenia przeciwnowotworowego poprzez aktywizację wszystkich zmysłów i relaksację. Przeciwdziała monotonni szpitalnej, skutecznie redukuje stres, napięcia, ból. Terapia dostarcza zróżnicowanych bodźców i można ją z powodzeniem stosować bez względu na wiek czy zaburzenia rozwojowe, jednostkę chorobową, stan psychofizyczny dziecka czy występującą niepełnosprawność.
3 letnia Hania zmagająca się z nowotworem, jako pierwsza przetestowała Salę Doświadczania Świata. Towarzyszyła jej mama i Paula Jaśkiewicz, pedagog specjalny i międzynarodowy specjalista Snoezelen. Dziewczynka w sali była radosna i pogoda. Z zaciekawieniem podchodziła do dostępnych sprzętów.
W kameralnym pomieszczeniu nie ma zbędnych przedmiotów i „rozpraszaczy”. Większą część zajmuje łóżko wodne. Dla dzieci to element do aktywizacji. Dla rodziców to przestrzeń do relaksacji. Tuż obok ustawiono kolumnę wodną z bąbelkami. Pacjenci mogą samodzielnie zmieniać jej kolory. Hania wybrała różowy. Kolumna wydaje również dźwięki i wibracje. Oddziałuje na wiele zmysłów. Za kurtyną ze światłowodów ukryte były instrumenty. Dzieci mogą je odnaleźć, grać na nich i doświadczać muzyki. Nieopodal tor świetlno-dźwiękowy. Dziecko przemieszczając się po poszczególnych kafelkach, uwalnia różne kolory i dźwięki. Mała Hania, pierwsza testerka sali jest osłabiona chorobą. Z początku przemieszczała się po torze „na pupie”. Zachęcona bodźcami, zaczęła wstawać.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!