Samorządy u ministra finansów. Ważne propozycje mające na celu wzmocnienie budżetów

W spotkaniu w Ministerstwie Finansów z organizacjami samorządowymi uczestniczył Piotr Tomaszewski – skarbnik miasta Bydgoszczy / Fot. Mat. UMP

W poniedziałek (5 lutego) przedstawiciele samorządów przedstawili ministrowi Andrzejowi Domańskiemu propozycje zmian, które wzmocniłyby finanse polskich samorządów. Najważniejsze z nich to subwencja oświatowa i skutki zmian podatkowych.

Podczas poniedziałkowego spotkania z ministrem finansów o samorządowych postulatach mówili m.in. przedstawiciele miast należących do Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza: Marcina Krupa – prezydent Katowic oraz Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy

Urealnienie i stabilizacja subwencji oświatowej

Unia Metropolii Polskich poinformowała, że w czasie spotkania zaproponowano ujęcie w ustawie o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego powiązanie subwencji oświatowej z wartością Produktu Krajowego Brutto (PKB) na poziomie nie mniejszym niż 3 proc. PKB. – To ważne kroki w kierunku zapewnienia zrównoważonego finansowania systemu oświaty. Aktualne obciążenia budżetów JST wywodzące się z wydatków na oświatę sprawiają, że nasza propozycja staje się kluczowym elementem zapewnienia trwałej stabilności finansowej dla samorządów – tłumaczy UMP.

Rekompensata skutków zmian podatkowych

Kolejną z ważnych spraw poruszanych w ostatnich latach przez samorządy, w tym także władze Bydgoszczy dotyczyły konsekwencji wprowadzonych zmian podatkowych w latach 2019-2022. – Postulujemy mechanizmy rekompensaty dla JST. Nasze propozycje zakładają udział JST w dochodach z ryczałtu ewidencjonowanego oraz zwiększenie udziału JST w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) do 69,25%. Wprowadzenie tych rozwiązań jest kluczowe, aby zabezpieczyć JST przed ubytkami dochodów związanych z tzw. „5-tką Kaczyńskiego” i Polskim Ładem – przekazała UMP.

Usunięcie wad systemu wyrównawczego („Janosikowe”)

Kolejna propozycja związana jest tzw. „Janosikowym”. – Nasze postulaty obejmują urealnienie liczby mieszkańców, zwłaszcza w aglomeracjach powyżej 200 tys. mieszkańców oraz modyfikacje wartości współczynników mających wpływ na wpłaty do budżetu Państwa. Te zmiany mają na celu bardziej sprawiedliwy podział środków – poinformowała UMP w komunikacie po spotkaniu z ministrem Domańskim – Działania te wynikają z troski o stabilność finansową JST, przywrócenie zdolności planowania projektów rozwojowych co w konsekwencji przyniesie korzyści lokalnym społecznościom. Jesteśmy pewni, że spotkanie w Ministerstwie Finansów zapoczątkuje skuteczną współpracę między rządem a samorządem, której tak bardzo na w ostatnich latach brakowało – dodaje w komunikacie.

Udostępnij: Facebook Twitter