Przemaszerują przez miasto w pięknych kapeluszach, zatańczą w kręgu i zagrają na afrykańskich bębnach – czerwcowa Seniorada przyniesie wiele atrakcji.
Bydgoska Seniorada to siedem dni międzypokoleniowych spotkań. Od 12 do 18 czerwca seniorzy pokażą, że młodzi wcale nie mają monopolu na dobrą zabawę.
Przywrócić radość
– Chcemy, aby był to tydzień radości dla naszych seniorów i ich rodzin. Po trudnym okresie pandemii pragniemy znów cieszyć się życiem, spotykać się z ludźmi. Mam nadzieję, że dzięki Senioradzie osoby starsze zaczną aktywniej spędzać czas, realizować swoje pasje. Nie zapominamy również o naszych przyjaciołach z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną musieli zostawić za sobą całe życie. Angażujemy ich w przygotowania do Seniorady, uczymy języka polskiego. Nie możemy zwrócić im domów, lecz zrobimy wszystko, aby w Bydgoszczy odnaleźli swoje nowe miejsce – mówi Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.
Celem wszystkich spotkań w ciągu tego tygodnia jest aktywizacja osób starszych, budowanie ich pozytywnego wizerunku, oraz łamanie międzypokoleniowych barier. Początek to tradycyjny marsz w pięknych kapeluszach.
W tegorocznej Senioradzie, znalazły się trzy propozycje o charakterze międzypokoleniowym Fundacji 12 Kamienica. – Zawsze staramy się łączyć dzieci i młodzież z bydgoskimi seniorami. Bardzo wierzę w interakcje między pokoleniami, w to, ile mogą sobie wzajemnie dać. – przekonuje Lucyna Brzezińska –Eluszkiewicz z Fundacji 12 Kamienica, koordynatorka projektów, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej Seniorady.
W pierwszy z nich może wziąć udział każdy z nas. Bydgoszczanie w różnym wieku będą odpowiadać na pytanie, co oznacza dla nich słowo „senior”. Z ich wypowiedzi zmontowany zostanie film pokazany w czasie wielkiego finału Seniorady na Wyspie Młyńskiej.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Wyspa i Młyny Rothera będą miejscem, gdzie seniorzy często zabawią w czasie swego czerwcowego tygodnia. Razem z młodymi zatańczą i zaśpiewają. – Każdy może przyjść, żeby wspólnie śpiewać i tańczyć. Przygotowaliśmy dwa układy choreograficzne, m.in. do piosenki „Bajo bongo”, która wprowadza w pozytywny nastrój. Mam nadzieję, iż wspólnie zjednoczymy się w ogromnym, tanecznym kręgu – dodaje Brzezińska –Eluszkiewicz. To nie wszystkie muzyczne propozycje. Pod okiem Pana Piotra Schutty seniorzy będą się uczyć gry na afrykańskich bębnach.
– Zarówno gra na bębnach, jak i doskonalenie układu choreograficznego, są bardzo dobrym treningiem pamięci. Mamy wielu wspaniałych wolontariuszy, którzy nierzadko pomagają ludziom znacznie młodszym od siebie. – mówi Brzezińska-Eluszkiewicz.
W czasie Seniorady odbędą się m.in.: koncerty, szkolenia i warsztaty, zajęcia sportowe. Wszystkie imprezy są bezpłatne. Część zaplanowanych eventów będzie miała charakter zamknięty. Na nie obowiązuje rejestracja telefoniczna. Senioradę zakończy Piknik Organizacji Pozarządowych, organizowany na Wyspie Młyńskiej
W organizację, oprócz władz miasta zaangażowała się Bydgoska Rada Seniorów i liczne organizacje non-profit. Koordynuje ją Biuro Aktywności Społecznej.
Osoby 60+ mają prawo do Bydgoskiej Karty Seniora. Upoważnia ona do uzyskania zniżek w firmach i instytucjach na terenie Bydgoszczy.