Trzeba być aktywnym. Seniorzy wysłuchali porad zdrowotnych i prawnych podczas Forum „Żyjmy dłużej” [ZDJĘCIA]

Goście forum ze skupieniem przysłuchali się prelegentom / Fot. B. Witkowski/ UMB

We wtorek (28 listopada) odbyło się czwarte Forum Seniora „Żyjmy dłużej” organizowane przez Bydgoską Radę Seniorów. Bydgoscy seniorzy otrzymali od ekspertów wiele wskazówek, jak zadbać o zdrowie. Poruszono też kwestie praw pacjenta.

Sala sesyjna Rady Miasta w bydgoskim ratuszu wypełniła się szczelnie seniorami, którzy chcieli usłyszeli wykładów na ważne dla nich tematy.

Kontynuujemy cykl forów dla seniorów „Żyjmy dłużej”. To już czwarta edycja. Spotkania z prelegentami odbywają się co roku w listopadzie. Aktualne tematy są nie tylko „senioralne”, ale i mają szersze spojrzenie. Wykłady mają naświetlić słuchaczom, co trzeba robić, aby utrzymywać organizm w lepszym zdrowiu i lepszej kondycji. A każdy, niezależnie do wieku, tego chce – powiedziała Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.

Wykład na temat zmian zachodzących u seniorów w mózgu podczas rozwoju chorób otępiennych wygłosiła prof. Alina Borkowska z Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Poruszyła kwestię wpływu ruchu na odtwarzanie komórek w ludzkim organizmie.

Przydatne, praktyczne porady o prawach pacjentach, szczególnie tych starszych wygłosiła dr Anita Gałęska-Śliwka z Collegium Medicum.

Anna Chrzanowska i Katarzyna Nowak z oddziału profilaktyki zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej opowiedziały o działaniach Sanepidu w dbaniu o zdrowie mieszkańców i profilaktyce związanej ze szczepieniami i ochroną przed chorobami zakaźnymi.

Mały kurs teoretyczny nt. udzielania pierwszej pomocy przeprowadził Wojciech Lipiński z Akademickiej Grupy Ratowniczej Collegium Medicum. Powiedział, jak zachowywać spokój w przypadku zagrożenia życia.

Na zakończenie był koncert. Znane piosenki wykonały Krystyna Lepak i Grażyna Jabłońska z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter