„48 hourschallenge – zniknij bez śladu” – to nie tytuł nowego filmu akcji. Tak nazywa się zyskujące popularność internetowe wyzwanie. Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni z Bydgoszczy nagrali spot, w którym pokazują przykre konsekwencje nieodpowiedzialnej „zabawy”.
Wraz z rozwojem technologii, internet stał się nieodłącznym towarzyszem życia codziennego. W wielu przypadkach służy pozytywnym celom. W internecie możemy zrobić zakupy, załatwić urzędowe sprawy lub też opłacić rachunki. Nie można zapominać, że internet to również narzędzie wykorzystywane do manipulacji – w szczególności młodymi ludźmi. Coraz częściej w sieci można znaleźć filmiki, na których nieletni „chwalą się” wykonaniem zadań, zagrażających ich życiu i zdrowiu. To wynik udziału w popularnych challenge’ach (wyzwaniach).
W przeciągu kilku lat internet obiegły wiadomości o coraz to nowszych i niebezpieczniejszych wyzwaniach. Niektóre z nich polegały na spożyciu niejadalnej substancji, zrobieniu zdjęcia „na granicy śmierci” lub podduszaniu się. W ostatnim czasie popularność zyskuje tzw. „48 hourschallenge – zniknij bez śladu”. Osoba biorąca w nim udział musi upozorować swoje zniknięcie. Wygrywa ten, o kim będzie najwięcej wzmianek w telewizji, prasie i mediach społecznościowych. Jednym słowem – im więcej osób cię poszukuje, tym lepiej wykonałeś swoje zadanie.
Mając na względzie wzrost zainteresowania wśród dzieci i młodzieży takimi wyzwaniami, bydgoscy policjanci nagrali spot profilaktyczny „Nie znikaj!”. Jest adresowany do młodych osób i przedstawia konsekwencje, jakie mogą pojawić się w przypadku wzięcia udziału w challenge’u mającym nazwę „48 hourschallenge – zniknij bez śladu”. Do udziału w przedsięwzięciu, funkcjonariusze zaprosili m.in. strażaków z JRG nr1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy oraz Grupę Ratownictwa Medycznego PCK Bydgoszcz. Film pokazuje, iż udział w jakimkolwiek ryzykownym wyzwaniu może być zagrożeniem nie tylko dla osoby, która podjęła challenge, ale także dla osób niezaangażowanych w grę.
Spot profilaktyczny będzie wykorzystywany przez policjantów w działalności profilaktyczno-edukacyjnej prowadzonej na terenie placówek oświatowych.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!