Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz podczas konferencji w Młynach Rothera – dla części samorządowców to ostatnie spotkanie w gronie SMB / Fot. R. Sawicki / UMB
Wspólna gospodarka odpadami, tanie przejazdy komunikacją dla dzieci, Metropolitalna Karta Seniora, budowa ścieżek rowerowych – to tylko niektóre z sukcesów gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz podsumowało w środę (3 kwietnia) podczas specjalnego spotkania w Młynach Rothera siedem lat działalności. Dla niektórych samorządowców to spotkanie było ostatnim w ich kadencji. Co można zapisać po stronie sukcesu 20 samorządów, wchodzących w skład SMB?
– Współpracujemy od 7 lat. Powstała ustawa o związkach metropolitalnych, przyjęta przez parlament, podpisana przez prezydenta, ale nie została przyjęta przez rząd pani Beaty Szydło. Żałujemy, bo wówczas bonusem dla samorządów tworzących związek metropolitalny była kwota ok. 100 mln zł., która miała trafić głównie na komunikację publiczną. Potem jednomyślnie podjęliśmy decyzję o dalszej współpracy w ramach towarzyszenia – korzenie i przyczyny powstania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz przypomniał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Największym sukcesem jest wpisanie naszego związku i obszaru funkcjonalnego do strategii województwa. Mamy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w ramach których sami decydujemy, na co wydać pieniądze. Największym wyzwaniem jest rozwój komunikacji publicznej i współpraca przy gospodarce odpadami – ocenił prezydent Bydgoszczy.
Metropolia Bydgoszcz – kiedy będzie łatwiej
– Jeśli ustawa metropolitalna wejdzie w życie, będzie nam łatwiej. Ale już teraz mogę powiedzieć, co z naszej perspektywy udało się zrobić: to współpraca w rozwoju komunikacji publicznej – ocenił Wojciech Sypniewski, wójt Osielska – Wszystkie nasze sołectwa mają połączenie z Bydgoszczą, a to dopiero początek. Docelowo chcemy jedną z linii autobusowych przedłużyć z Osielska do ronda Jagiellonów.
O sukcesach SMB opowiadali kolejni samorządowcy z gmin, które je tworzą. – Gmina Białe Błota na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwija, a gospodarka odpadami to istotne zadanie dla samorządu. Mamy możliwość, dzięki SMB, zagospodarowywać odpady zmieszane, a później również bio, w taki sposób, że część z nich idzie do spalarni. Dzięki temu koszty systemu maleją – mówił Dariusz Fundator, wójt Białych Błot. – Przy okazji korzystamy z energii wytwarzanej na potrzeby np. oświetlenia ulic.
– Siedem-osiem lat temu zastanawialiśmy się, skąd weźmiemy pieniądze na budowę dróg rowerowych w tak małych gminach jak Dąbrowa Chełmińska? Teraz mamy ich 25 kilometrów, ale chcielibyśmy jeszcze dojechać na rowerze do Bydgoszczy, Solca, może Koronowa. I oto mamy środki w ramach ZIT na budowę takiej infrastruktury. W kolejnych projektach będziemy sieć dróg rowerowych spinać – zapowiedział Radosław Ciechacki, wójt Dąbrowy Chełmińskiej.
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz tworzy 20 gmin
O działaniach SMB opowiadał także Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy i dyrektor Biura SMB – Kiedy w 2016 roku wiedzieliśmy już, że ustawa metropolitalna nie będzie wdrażana, to trochę jakbyśmy zaczynali z poziomu minus 1. Nastawienie, gdy zaczynaliśmy współpracę było takie, że oto mamy 100 milionów na horyzoncie i nowe możliwości finansowe. Potem dostaliśmy kubeł zimnej wody na głowy, ale zdecydowaliśmy się na dalsze działanie – podkreślił Łukasz Krupa – Wielu było takich, którzy mówili, że nic z tego nie będzie. Dlatego dziś możemy być z siebie dumni, pokazując konkretne rozwiązania i twarde projekty – rozwój komunikacji, tanie bilety dla uczniów gmin, gospodarka odpadami, Metropolitalna Karta Seniora. Za tymi projektami stoją pieniądze samorządów i środki z ZIT.
Spotkanie było okazją również do pożegnania burmistrzyni Solca Kujawskiego Teresy Substyk, wójta Dobrcza Andrzeja Berdycha oraz Wojciecha Oskwarka, wójta Nowej Wsi Wielkiej, którzy postanowili, że nie będą kandydować w zbliżających się wyborach samorządowych. Otrzymali swe pamiątkowe portrety.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!