Skarb pokazywany w Europejskim Centrum Pieniądza stał się oficjalnie własnością Muzeum Okręgowego / Mat. MOB
Nowe otwarcie w dziejach Skarbu Bydgoskiego. Sensacyjne znalezisko przechodzi na własność Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Od ponad sześciu lat Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy opiekuje się unikatowym na skalę Polski zbiorem monet i biżuterii. Skarb Bydgoski odnaleziony w katedrze przez archeologa Roberta Grochowskiego nie był jednak własnością instytucji, a jedynie depozytem. Teraz przed muzealnikami otwiera się zupełnie nowy rozdział. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił przekazać na własność zespół zabytków archeologicznych znanych jako Skarb Bydgoski Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wniosek w tej sprawie bydgoska instytucja złożyła pod koniec lipca, a formalne rozstrzygnięcie zapadło 30 września 2024 roku.
Jak pisze Wojewódzki Konserwator: „Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy spełniło wszystkie warunki zawarte w umowie depozytowej z dnia 22.01.18 r. Wykonano wszystkie prace konserwatorskie, których pilnie wymagały znalezione przedmioty, zapewniono im odpowiednie warunki przechowywania i zabezpieczenia oraz przygotowano ekspozycję”. Chwali MOB, za to, że Skarb Bydgoski stał się znanym i wysoko cenionym zabytkiem kultury polskiej i europejskiej. W opinii urzędników stała obecność kolekcji w murach muzeum „pozwoli na kontynuację jej prawidłowego przechowywania, konserwacji i udostępniania”.
– Ogromną radością dla nas, pracowników muzeum, jest poczucie, że wypełniliśmy powierzone nam zadanie i nie zawiedliśmy pokładanego zaufania. Jesteśmy wdzięczni za okazywaną w tym wieloletnim procesie wsparcie i życzliwość. Dzielimy się sukcesem z mieszkańcami miasta, regionu oraz kraju. Skarb Bydgoski jest również opowieścią o nas, bydgoszczanach. O naszej tożsamości – mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Decyzja konserwatora otwiera przed MOB nowe możliwości. – To historyczne wydarzenie, kamień milowy w historii naszej instytucji. Jako analogia nasuwa się dar przekazany nam przez wdowę po Leonie Wyczółkowskim w 1937 roku – podkreśla Jędrzejewska. Skarb Bydgoski jest nie tylko osią tematyczną ekspozycji i przedmiotem bacznej uwagi naukowców – towarzyszy mu bowiem kompleksowy program edukacyjno-popularyzatorski dotyczący całej tradycji bydgoskiej mennicy. Przypomnijmy, że to w niej wybito słynną złotą monetę studukatową z 1621 r., uważaną za jedną z najpiękniejszych monet europejskich.
Skarb z katedry
2 stycznia 2018 r. we wnętrzach katedry pw. św. Marcina i Mikołaja. Robert Grochowski, prowadzący w tym miejscu badania archeologiczne, natrafił na 486 złotych monet z mennic rozsianych po kontynencie europejskim, a nawet z Azji i Afryki – Imperium Osmańskiego. Były także ozdoby i dewocjonalia.
Numizmaty można podziwiać od maja 2022 r. w Europejskim Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4). W lipcu 2024 r. do monet dołączyła biżuteria. Do tej pory nie wiadomo, jak skarb znalazł się pod posadzką kościoła. Poszlaki wskazują, że został ukryty w 1655 roku w czasie Potopu szwedzkiego.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!