Bydgoska sortownia jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce / Fot. R. Sawicki/UMB
Nowoczesna sortownia odpadów pracuje pełną parą. Dzięki niej będzie można odzyskiwać jeszcze więcej surowców wtórnych, mniej śmieci trafi również na składowiska.
Pod koniec grudnia zakończyły się odbiory wszystkich instalacji na terenie sortowni przy ulicy Prądocińskiej w Bydgoszczy. Podpisano ostateczne protokoły, wykonawcy przekazali know-how potrzebne do eksploatacji i utrzymania sortowni. Nowoczesne urządzenia pozwalają „wychwytywać” i rozdzielać rozmaite frakcje odpadów o różnym składzie morfologicznym. W ciągu roku przepustowość linii sortowni sięgać może 30 tysięcy ton odpadów. Pomogą w tym dwa separatory metali żelaznych i nieżelaznych, 165 przenośników taśmowych, dwa sita kaskadowo-wibracyjne, sito bębnowe i sześć kabin sortowniczych.
Odpadowa „ekstraklasa”
– Dzięki tej inwestycji nasz system gospodarowania odpadami jest jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Nowoczesna sortownia jest dużym atutem dla miasta. Poddawanie recyklingowi jeszcze większej ilości odpadów, będzie jednak możliwe tylko we współpracy z mieszkańcami – mówił prezydent Rafał Bruski, który w czwartek (18 stycznia) odwiedził nową sortownię.
– To ponownie „wejście do ekstraklasy branżowej”, tym razem w aspekcie sortowania. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Bydgoszcz dzisiaj ma jedną z najnowocześniejszych linii sortowniczych w Polsce. Chciałbym w tym miejscu podziękować NFOŚiGW w Warszawie, wykonawcom oraz pracownikom spółki zaangażowanym w realizację tej inwestycji. Mogę także zapewnić państwa, że nie jest to nasze ostatnie słowo – spółka ProNatura dąży do maksymalnego wykorzystania swojego potencjału dla rozwoju Bydgoszczy – zapewnia Konrad Mikołajski, prezes Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura.
Sortownia jest imponująca
Dlaczego ponowne? Bo do wspomnianej branżowej ekstraklasy wprowadziła nas oddana do użytku w 2015, zasilana odpadami ekoelektrociepłownia, dzięki której udało się domknąć system gospodarki odpadami.
Inwestycja jest pod wieloma względami imponująca – łączna długość 165 przenośników taśmowych to ponad 1,5 km, a stalowe konstrukcje wsporne ważą łącznie ok. 500 ton, zamontowano także jedno z większych w Polsce sit bębnowych o długości ponad 18 metrów. To duże wzmocnienie sprzętowe i technologiczne, które pozwoli nam osiągać wyniki nawet na poziomie 90 procent skuteczności w odzyskiwaniu poszczególnych frakcji – podkreślił Jarosław Bańkowski, wiceprezes ProNatury.
Projekt pod nazwą „Zwiększenie efektywności instalacji do odzysku surowców wtórnych w Zakładzie Gospodarki Odpadami Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o. w Bydgoszczy” to projekt dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wartość inwestycji to ponad 89 mln zł netto, z czego dofinansowanie to ponad 41 mln zł. Inwestycja zrealizowana została na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami przy ulicy Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!