Spacer po wiślanym nabrzeżu. Krok po kroku z Rafaelem Prętkim nad rzeką w Starym Fordonie [WIDEO]

Bulwary nad Wisłą zmieniają się nie do poznania. Uwaga – to jeszcze teren budowy, o czym ostrzega ZDMiKP / Fot. Facebook/ZDMiKP

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Rafael Prętki pokazał na filmie, jak teraz wygląda promenada i zmierzająca ku końcowi budowa bulwaru oraz wielu miejsc do rekreacji na 800-metrowym odcinku wiślanego nabrzeża. To kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu.

Spacer wzdłuż Wisły w Starym Fordonie, który Rafael Prętki, nagrał i zaprezentował na 11-minutowym filmie opublikowanym na profilu Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu na Facebooku, rozpoczyna się tuż przy moście fordońskim – przy zjeździe z niego nad Wisłę.

– Coraz więcej zieleni, krzewów. Sąsiedzi nawet wykosili chwasty. Te działki były zarośnięte. Zmotywowało ich, że trzeba o swoje zadbać. Bardzo się z tego cieszymy – opowiada Prętki na filmie – Mamy kolejne zejście nad Wisłę. Schody przy ul. Filomatów, przy Biedronce. Tutaj jest prawie gotowa trasa dla wózków inwalidzkich – idzie dalej i jednocześnie opowiada o kolejnych fragmentach budowy. Szef SMSF pokazuje schody i opisuje, że powstanie przy nich podświetlona barierka.

Prezentuje potem miejsca, gdzie będą posadzone drzewa i skate park, który powstaje niedaleko wylotu ul. Frycza Modrzewskiego nad Wisłę. – Tam będzie siłownia zewnętrzna. Już mamy prawie gotowe ścianki wspinaczkowe – mówi.

Od poniedziałku (4 września) zejście nad Wisłę z ul. Frycza Modrzewskiego jest zamknięte. Powstaje tam mobilna zapora przeciwpowodziowa.

Prętki prowadzi dalej wzdłuż murów aresztu i budowanej ścieżki. Pokazuje: – Boisko do siatkówki. A tam tworzy się pump track. Po drugiej stronie budowane jest ogrodzenie, na którym będzie siatka porośnięta bluszczem, tak żeby zasłonić mury aresztu śledczego.

Wzdłuż drogi rowerowej zostaną posadzone krzewy różane marathon. – Po tej stronie będzie łąka kwiatowa – prezentuje spacerujący dalej wzdłuż ścieżki i murów aresztu Rafael Prętki. Za murem aresztu, z ul. Sikorskiego gotowe jest kolejne zejście na nabrzeże. – Tu również są nasadzenia krzewów. Po lewej stronie miejsce na siłownię fitness – prezentuje.

Wskazuje, że pobliżu następnego zejścia z ul. Kapeluszników są tarasy widokowe. W miejscu, gdzie rozpoczyna się wał przeciwpowodziowy wisi już wiecha. To koniec niemal kilometrowego spaceru po inwestycji – pokazanej krok po kroku na filmie.

Rewitalizacja Starego Fordonu

Bydgoszcz otrzymała już nagrodę w konkursie „Przyjaznego Brzegu” organizowanym przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK. Jurorzy docenili przywracanie Wisły miastu i budowę nabrzeża w Starym Fordonie. W jury konkursu zasiadali przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Infrastruktury, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Polskiego Związku Żeglarskiego. Nagroda „Przyjazny Brzeg” powędrowała do Bydgoszczy. – Zwrot ku wodzie to szereg inwestycji już zrealizowanych. Nadal jednak pracujemy nad tym, by jeszcze lepiej wykorzystać potencjał, jaki daje nam położenie nad Brdą i Wisłą. Konsekwentnie modernizujemy bulwary, budujemy ścieżki pieszo-rowerowe, rewitalizujemy tereny rekreacyjne nad wodą i zleciliśmy konserwatorskie prace przy zabytkowych śluzach na Kanale Bydgoskim. Mamy szereg innych pomysłów związanych z wodną infrastrukturą. Jednak po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów musimy zdobywać na ten cel zewnętrzne środki – mówił prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Nowe nabrzeże w Starym Fordonie oddane do użytku w grudniu ubiegłego roku. Pół roku wcześniej uroczyście otwarto po rewitalizacji fordoński Rynek. Stworzenie nadwiślańskich bulwarów razem ze wszystkimi miejscami do rekreacji to miejska inwestycja kosztująca ok. 26 mln zł. Poza tym w ramach rewitalizacji Starego Fordonu miasto wykonało już:

  • przebudowę ul. Bydgoskiej – 6 mln zł
  • modernizację miejskich kamienic – 9 mln zł
  • rewitalizację Rynku – 7 mln zł
  • budowę nabrzeża – 8 mln zł

Udostępnij: Facebook Twitter