Spływ płetwonurków Brdą. Wielkie, podwodne sprzątanie rzeki odbędzie się po raz pięćdziesiąty pierwszy

Na dnie Brdy można też trafić na sanki / Fot. Mat. organizatora spływu

Jak zawsze, w trakcie spływu płetwonurkowie wyciągną z Brdy różne śmieci: plastikowe butelki, puszki, opakowania, opony, części samochodowe. Były nawet rowery i sanki. Zwykle wyławiają około jednej tony śmieci.

W sobotę (9 września) w Bydgoszczy odbędzie się 51. Spływ Płetwonurków Brdą – Sprzątanie Brdy. – To coroczna akcja ekologiczna. Spływ Płetwonurków Brdą – Sprzątanie Brdy jest organizowany przez Bydgoski Regionalny Klub Eksploracyjny „ERKA” i jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, która ma na celu promowanie ekologicznej postawy i odpowiedzialności za stan naszej planety. Poza tym celem spływu jest propagowanie Bydgoszczy i samej rzeki Brdy, propagowanie proekologicznych zasad tak w działalności eksploracyjnej, jak i życiu codziennym, aktywizacja ludzi młodych i starszych – informuje Jan Kwiatoń z Bydgoskiego Regionalnego Klubu Eksploracyjnego „ERKA”.

Sprzątanie rzeki Brdy jest coraz bardziej znanym w Polsce przedsięwzięciem, który rok temu obchodził złoty jubileusz. – Bydgoszcz a przede wszystkim jej szczególna część Brda jest rzeczywistym beneficjentem tego działania. Istotnym jest nie tylko to że w ostatnich latach wyraźnie poprawiła się czystość Brdy ale wyraźnie wzrosła wrażliwość obywateli na zagadnienie związane z czystością już nie tylko Brdy ale i otoczenia, w którym żyją. Spływ również ma na celu pokazać wartość i atrakcyjność płetwonurkowania jako formy rekreacji i sportu – dodaje Kwiatoń.

Tegoroczny spływ zaczyna się w sobotę o godz. 10. – od zbiórki uczestników na placu nad Brdą przy moście im. Witolda Pileckiego. Godzinę później zejście do wody i start przy kładce przy ul. Stanisława Meysnera w Opławcu – GPS 53.185865, 17.961131.

W godzinach 14.00-15.00 przewidywane jest zakończenie w miejscu zbiórki. W spływie weźmie udział około 100 płetwonurków z całej Polski. Uczestniczyć jednostki ratownicze i patrolowe Wodnego Ochotniczego pogotowia Ratunkowego i Państwowej Straży Pożarnej, które zapewnią bezpieczeństwo i pomoc płetwonurkom.

W trakcie spływu płetwonurkowie będą zbierać różne rodzaje śmieci i odpadów, takie jak plastikowe butelki, puszki, opakowania, opony, części samochodowe, rowery, wózki dziecięce, a nawet broń. Wszystkie zebrane śmieci będą przekazane do utylizacji lub recyklingu. Szacuje się, że w ciągu całego spływu wyłowią około 1 tony śmieci.

Udostępnij: Facebook Twitter