Społecznicy: Zostaliśmy zapewnieni, że we wrześniu zniknie smród na Siernieczku

Aktualne prace przy rozbudowanie hal przy ul. Inwalidów 45 w Bydgoszczy / Fot. STOP dla smrodu z Remondisu /

Trwa zaawansowana modernizacja kompostowni i sortowni w bydgoskim Remondisie. Prace mają zakończyć się we wrześniu 2024 roku. Od tego czasu odór na Siernieczku ma stać się dla mieszkańców tylko wspomnieniem.

Batalia mieszkańców z firmą zajmującą się wywozem odpadów trwa przynajmniej od 10 lat. Mimo zapewnień przedsiębiorstwa o próbach zwalczania nieprzyjemnego zapachu, osoby zamieszkujące na osiedlu Siernieczek, musiały zmagać się z dokuczliwym smrodem. W ramach protestów w 2019 roku wyszli na boisko szkolne oraz zablokowali ul. Fordońską

W sierpniu tego roku przedstawiciele Remondisu spotkali się w programie „Głos Regionów Interwencje” na antenie TVP3. – Czujemy się jakbyśmy koczowali pod śmietnikiem. Przez tyle lat, ten zapach jest już dla nas dobrze znany. Są momenty kiedy pachnie skiśniętą trawą, szczególnie po burzy – mówiła jedna z mieszkanek.

Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, żeby budowa stała się faktem. W ciągu roku, najpóźniej za rok, problemy znikną – zapewniał w programie Marcin Dobiegała, prezes Remondisu Bydgoszcz.

Przed rokiem firma poinformowała o planach na modernizację i hermetyzację kompostowni na odpady biodegradowalne oraz sortowni wraz w budową hali przygotowania wsadu. Termin rozbudowy był przesuwany wielokrotnie. Według bydgoskiego Remondisu było to spowodowane uzyskaniem pozwoleń i negocjacji o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pod koniec września firma z ul. Inwalidów 45 przekazała informację o zakończeniu rozbiórki oraz rozpoczęciu palowania fundamentów. Za wykonanie nowych hal odpowiedzialna jest bydgoska spółka „EBUD” – Przemysłówka.

Na stronie facebookowej STOP dla smrodu z Remondisu założonego przez społeczników ukazał się post, w którym poinformowano o spotkaniu w czwartek (16 listopada) z przedstawicielami firmy. Wyczytamy w nim: Na spotkaniu przekazano nam bardzo optymistyczne informacje z przebiegu modernizacji zakładu. Jak widać na prezentacji, prace ruszyły pełną parą […] Spotkanie utwierdza nas w przekonaniu, że warto było walczyć i protestować. Zakład w Bydgoszczy będzie najnowocześniejszym zakładem przetwarzania odpadów w Polsce! Może trudno w to uwierzyć, ale we wrześniu 2024 roku inwestycja powinna uzyskać pozwolenie na użytkowanie, a w związku z tym SMRÓD wokół firmy zniknie”.

Prace budowlane mają zakończyć się już w czerwcu 2024 roku. Prace mają kosztować około 50 milionów złotych. Firma ma zabezpieczone pieniądze na ten cel. Otrzymała również pożyczkę od NFOŚiGW.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter