Spotkanie na rzecz zrównoważonego rozwoju miast, czyli Bydgoszcz wśród miast kreatywnych UNESCO

Bydgoska delegacja w międzynarodowym towarzystwie. Fot. Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO

Do Bragi przyjechali przedstawiciele 250. miast kreatywnych UNESCO. Bydgoszcz powitana została w tym gronie jako nowe i bardzo aktywne miasto.

Bydgoszcz Miasto Muzyki Unesco jest w Bradze w Portugalii na XVI UNESCO Creative Cities Network Annual Conference. Przyjechali tu przedstawiciele 250. miast kreatywnych UNESCO. W pierwszym dniu obrad najmłodsze miasta, które weszły do Sieci w 2023 roku zaprezentowały się przed delegatami z całego świata.

Drugi dzień XVI Konferencji Miast Kreatywnych UNESCO to spotkania, szczególnie z muzycznymi miastami z całego świata, sesja plenarna, panele tematyczne i debaty na ważne dla Sieci tematy.

We wszystkim udział wzięły Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Miasta Bydgoszczy i pełnomocniczka prezydenta ds. UNESCO, Joanna Zataj-Ross z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą UM oraz Anna Tarnowska, koordynatorka programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.

Podpisanie Manifestu z Bragi 2024 było momentem historycznym. Miasta z całego świata, zrzeszone w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO spotkały się, aby podkreślić znaczenie międzynarodowej współpracy w aspekcie kultury na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.

Czym jest Sieć Miast Kreatywnych UNESCO

Program istnieje od 2004 roku. UNESCO przyznaje miastom ten prestiżowy tytuł w jednej z siedmiu dziedzin: literatura, muzyka, film, wzornictwo, sztuka mediów, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast z całego świata, w tym sześć polskich: Kraków (w dziedzinie literatury), Katowice (muzyka), Wrocław (literatura), Łódź (film), Gdynia (film) i Bydgoszcz (muzyka).

Celem programu jest rozwijanie współpracy i partnerstwa między miastami na poziomie lokalnym i międzynarodowym oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat roli kultury w niemal wszystkich dziedzinach życia społecznego. Miasta zrzeszone w Sieci realizują projekty rozwoju kulturalnego w oparciu o postanowienia Agendy 2030 na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, której celem jest przede wszystkim podejmowanie działań zmierzających do poprawy jakości życia mieszkańców miast.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter