Strażacy z Bydgoszczy celebrowali swoje święto. Przed nimi dużo wyzwań [ZDJĘCIA]

St. asp. Dawid Pic i dh Mariusz Wawerka nagrodzeni w czasie uroczystości / Fot. B.Witkowski / UMB

Funkcjonariusze straży z Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy świętowali Dzień Strażaka oraz 30-lecie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. – Takie dnie to dobra okazja do podsumowań i rozmów z kolegami z innych jednostek – przekazał starszy aspirant Dawid Pic. Mówiono również o wyzwaniach w związku z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Choć Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, to jego obchody przy Komendzie Miejskiej PSP w Bydgoszczy odbyły się 13 maja (wtorek) na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. Pomorskiej – ta pierwsza data była zarezerwowana na obchody centralne w Warszawie.

Wyróżnienia i czas na świętowanie

Jak to zwykle bywa podczas takich uroczystości, wręczono odznaczenia, awanse i nagrody pieniężne strażakom z PSP z Bydgoszczy i OSP z powiatu. Wśród nich byli st. asp. Dawid Pic z JRG 1 w Bydgoszczy oraz dh Mariusz Wawerka, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu Kujawskim.

Ten pierwszy otrzymał awans na wyższy stopień. – Po ukończeniu Szkoły Aspirantów w Poznaniu służę w Bydgoszczy od 2017 roku. Takie święto to dla nas czas na wspomnienie wszystkich zdarzeń, które przez cały rok odcisnęły na nas piętno. Możemy na spokojnie ze strażakami z innych jednostek spotkać się i porozmawiać o różnych sprawach, wymienić się swoimi doświadczeniami – powiedział st. asp. Dawid Pic.

Służę od 40 lat w jednostce ochotniczej, ale byłem też 20 lat w państwowej straży, więc w moim życiu ta służba odgrywa wielką rolę. A dzisiejsze wyróżnienie odbieram jako nagrodę nie tylko dla mnie, ale dla całej naszej soleckiej jednostki – powiedział nam ochotnik i emerytowany strażak PSP krótko po wręczeniu brązowej odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Miejski Dzień Strażaka
Miejski Dzień Strażaka / Fot. B.Witkowski / UMB

Na świętowanie przybyli komendanci, wojewoda Michał Sztybel, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, starosta Piotr Kozłowski, wójtowie z powiatu bydgoskiego oraz emerytowani funkcjonariusze i pracownicy cywilni.

Dziękuję wam i jestem pewien podziwu za wasze poświęcenie, jakie wkładacie w służbę w waszych jednostkach, ale nie tylko, bo wiem, że niejednokrotnie byliście oddelegowani w sytuacjach nadzwyczajnych, np. podczas powodzi, okresie pandemii czy kryzysie uchodźczym po wybuchu wojny w Ukrainie – skierował te słowa do funkcjonariuszy i druhów Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.

A Rafał Bruski, prezydent Bydgoszcz zwrócił uwagę, że: – Zaufanie, którym darzą was wszyscy Polacy i mieszkańcy Bydgoszczy, to jest efekt tego, jak ciężko pracujecie i ile zaangażowania w to wkładacie. Życzę wam satysfakcji z tego, bo moim zdaniem nie ma nic piękniejszego w życiu, jak pomagać innym i czuć z tego zadowolenie.

30 lat KSRG i nowe wyzwania dla strażaków

Dla strażaków tegoroczne obchody były szczególne, ponieważ zbiegły się z 30-leciem funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. KSR-G pozwala na ujednolicenie działań ratowniczych, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska przez Państwową Straż Pożarną i inne jednostki ratownicze (głównie Ochotnicze Straże Pożarne).

Stał się on przez dekady fundamentem bezpieczeństwa i ratownictwa w naszym kraju. To coś więcej niż struktura organizacyjna, bo to przede wszystkim społeczność strażaków, ratowników, którzy codziennie stają na pierwszej linii frontu bronienia życia i mienia obywateli. W ciągu tych 30 lat wprowadziliśmy wiele zmian, unowocześnialiśmy technologię i przeprowadziliśmy szereg szkoleń – podsumował st. bryg. mgr Tomasz Czajka, komendant miejski PSP w Bydgoszczy.

Szef bydgoskich strażaków podziękował swoim podwładnym chodzącym na co dzień w mundurach i pracownikom cywilnym. Słowa wdzięczności skierował do władz i partnerów. Z racji jubileuszu systemu ratowniczo-gaśniczego wręczono dyplomy uznania dowódcom bydgoskich jednostek PSP i prezesom jednostek OSP z powiatu bydgoskiego należących do systemu (jest ich 14).

Podczas oficjalnych uroczystości wspomniano również o ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie od początku 2025 roku. Zapisy w ustawie odnoszą się do działających struktur tak, aby optymalnie wykorzystać istniejące zasoby, obejmujące w szczególności potencjał Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, struktur zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz organizacji pozarządowych. Na rozwój tego systemu rząd przeznaczy co najmniej 0,3 proc. PKB.

Daje on nam nowe narzędzia do działania, ale i zwiększa zakres odpowiedzialności. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi funkcjonariuszy, ochotników, władz wojewódzkich, samorządowych i samych mieszkańców system będzie działał jeszcze sprawniej i bezpiecznej – odniósł się do ustawy st. bryg. Rafał Świechowicz, kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP.

W związku z tym kujawsko-pomorski komendant zapowiedział zmiany przy bydgoskim garnizonie straży pożarnej. – Wraz z wojewodą, prezydentem Bydgoszczy i komendantem miejskim planujemy w tym roku rozbudowę infrastruktury naszej formacji oraz szeroko pojętej ochrony ludności – dodał.

O konkretnych rozbudowach będziemy informować.

Obecnie Komenda Miejska PSP zatrudnia ok. 250 pracowników. Na terenie miasta działają 4 Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Szkoły Podoficerskiej, która podlega bezpośrednio komendantowi głównemu PSP. W 2024 roku strażacy z Bydgoszczy i powiatu wyjeżdżali do 4642 zdarzeń (965 pożarów, 3006 miejscowych zagrożeń, 671 alarmów fałszywych)

Obchody wojewódzkie Dnia Strażaka odbędą się 16 maja w Chełmnie.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter