Strzały Łuczniczki. Rozstrzygnięcie konkursu na Bydgoskie Literackie Nagrody Roku

Aleksandra Majdzińska i Bartłomiej Siwiec / Fot. R.Sawicki/UMB

Aleksandra Majdzińska w kategorii „proza i eseistyka”, Bartłomiej Siwiec w kategorii „poezja” oraz Muzeum Okręgowe za najlepszy poziom edytorski – to tegoroczni laureaci „Strzał Łuczniczki”.

Bydgoskie Literackie Nagrody Roku przyznawane są za książki „…treścią lub osobą autora związane z Bydgoszczą…”. Muszą one być wydane w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Książki do konkursu zgłaszają autorzy, wydawcy i czytelnicy w jednej z trzech kategorii: poezja, proza i eseistyka, poziom edytorski.

W piątek (16 czerwca) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Głównej na Starym Rynku odbyła się uroczystość ogłoszenia tegorocznych laureatów. – Cieszę się, że po raz kolejny mam zaszczyt wręczyć statuetki „Strzała Łuczniczki”. Dziękuję członkom jury, którzy podjęli się oceny utworów a laureatom serdecznie gratuluję. Państwa zaangażowanie, pasja i wkład w tworzenie marki Bydgoskiej Nagrody Literackiej jest nieoceniony – mówiła podczas wręczenia nagród zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. Jury obradowało w tym roku w składzie: prof. Jerzy Madejski, prof. Arkadiusz Morawiec, prof. Jolanta Pasterska.

Do konkursu zgłoszono łącznie 23 pozycje wydawnicze. Laureatami „Strzał Łuczniczki” 2023 są:

  • w kategorii „poezja” – Bartłomiej Siwiec „Samotny mężczyzna spokojnie konsumuje fasolkę Heinza”;
  • w kategorii „proza i eseistyka” – Aleksandra Majdzińska „Szalom bonjour Odessa”;
  • w kategorii „poziom edytorski” – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy „Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman/Stanisław Wejman „Komedia horyzontalna (1988-1994)”.

„Szalom bonjour Odessa” to portret ukraińskiego miasta o bogatej przeszłości. W poszukiwaniu tropów po nieżyjącym ojcu narratorka prowadzi nas przez ulice i historię Odessy. Wędrujemy z nią od ociekających złotem plaż i cerkwi po katakumby, które latami były królestwem półświatka. Przytacza dowcipy, ogłoszenia z lokalnych gazet i rozmowy z odesytami i odesytkami. Wydeptuje swoje trasy na rynkach, w urzędach, na cmentarzach, w kościelnych archiwach. W efekcie powstaje portret Odessy, zanim przez miasto kolejny raz przetoczyła się historia i zmieniła jego oblicze.

Bartłomiej Siwiec to urodzony w 1975 roku w Bydgoszczy, prozaik, poeta, krytyk literacki. Piotr Müldner-Nieckowski tak pisał o nagrodzonym tomiku: „Nie po raz pierwszy się okazuje, że trzeba niebywałego oka, ucha i talentu, żeby pisać o współczesności prosto, barwnie i zarazem odkrywczo. Z góry wiemy, jak wielu ludzi z wielkim wykształceniem mało dostrzega zła, bzdury i głupoty, i domyślamy się, ilu wiersze Bartłomieja Siwca przyjmie ze zdumieniem. Ale niech one ich podkręcą. Są dokuczliwe, choć w czytaniu bardzo przyjemne i zawierają sporo dobrego smaku, wcale nie z puszki.”

Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman należą do grona wybitnych polskich grafików, pokolenia debiutującego na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Ich prace zostały pokazane na wystawie w bydgoskiej Galerii Sztuki Nowoczesnej – po raz pierwszy w tak obszernej formie prezentacji retrospektywnej. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy wydało wspaniale edytowany album nagrodzony „Strzałą Łuczniczki”.

Udostępnij: Facebook Twitter