Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Spotkanie w Młynach Rothera

Uczestnicy spotkania z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności / Fot. B. Witkowski/UMB

Współpraca między gminami i powiatami obszaru Metropolii Bydgoszcz w obszarze zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami była tematem czwartkowego spotkania.

Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day, GAAD) obchodzimy corocznie w trzeci czwartek maja. Miasto Bydgoszcz z tej okazji zorganizowało spotkanie w Młynach Rothera – budynku, który jest dostępny i dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wzięli w nim udział przedstawiciele Starostów, Burmistrzów oraz Wójtów Metropolii Bydgoszcz. Na spotkaniu zostały przedstawione prezentacje PFRON, UKW, Urzędu Miasta Bydgoszczy i Młynów Rothera.

Otwartą dyskusję moderował Radosław Cichański, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy osób z niepełnosprawnościami. – Chcemy przede wszystkim współpracować. Uważam, że temat dostępności dotyczy wszystkich miast – tych dużych i tych mniejszych. Na wymianie doświadczeń i pomysłów skorzystają wszyscy. Możemy podzielić się bydgoskimi praktykami m.in. tym, że mamy w Urzędzie Miasta wydzielonych dwóch koordynatorów ds. dostępności. To koordynator ds. dostępności architektonicznej i koordynator ds. dostępności cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Wciąż w niektórych miastach obie te funkcje pełni jedna osoba, która ma też przypisane inne obowiązki. Temat dostępności jest bardzo szeroki. Może dotyczyć chociażby osób w spektrum autyzmu, które potrzebują pomieszczeń wyciszenia. Dziś będziemy mówić m.in. o finansowaniu pewnych rozwiązań, oraz o raporcie po kontroli NIK-u z realizacji przez wybrane jednostki samorządu terytorialnego z terenu województwa kujawsko-pomorskiego obowiązków w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – mówi Radosław Cichański.

O zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na przykładzie rozwiązań zastosowanych w Młynach Rothera opowiadała Anna Triebwasser, koordynatorka dostępności w Centrum Nauki i Kultury. – Nie lubimy sformułowania „specjalne potrzeby” bo uważamy, że wszyscy mamy takie same potrzeby, tylko różnie je realizujemy. Każdy chce odpocząć, skorzystać z toalety, przeżyć przygodę. To podkreśla właśnie projektowanie uniwersalne, którym się inspirujemy – każdy z nas może z tych udogodnień korzystać na różnych etapach swojego życia. Podjazdy wyznaczone dla osób poruszających się na wózku będą też udogodnieniem dla rodzica, który pcha dziecięcy wózek lub dla dostawcy z ciężkim załadunkiem. Jest wiele rozwiązań, które służą nam wszystkim. Dostępność to dla nas bardzo szeroki temat. Chcemy aby wszyscy goście Młynów czuli się tutaj dobrze i zaopiekowani. Dbamy o takie drobiazgi jak miska z wodą dla psa albo różowa skrzyneczka w toalecie. Otrzymaliśmy właśnie dofinansowanie nowego projektu dla rozwoju dostępności w Młynach. Kolejne miesiące będą bardzo pracowite pod kątem jego realizacji. Wyposażamy dwa pokoje wyciszenia, tworzymy podjazd na tarasie widokowym, pracujemy też nad wgraniem do audio przewodników na wystawę „Węzły” ścieżek w polskim języku migowym i z audiodeskrypcją. Cały zespół Młynów dla o dostępność, za co jestem bardzo wdzięczna – mówi Anna Triebwasser, koordynatorka dostępności w Młynach Rothera.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter