Tajniki Starego Fordonu także leżały na trasie weekendowych odkryć / Fot. Facebook
Cafe Bulwar/Nocne Marki organizowane przez BYLOT i Społeczne Obchody Dnia Turystyki – inicjatywa grupy „Bydgoszcz do odkrycia” – to dwie akcje weekendowe, dzięki którym setki bydgoszczan mogły poznać swoje miasto.
To był świetny weekend dla miłośników Bydgoszczy, tych którzy znają już swoje miasto i takich, którzy chcą poznawać różne jego sekrety. W piątek (27 września) przypadał Światowy Dzień Turystyki – pierwszy z jesiennych weekendów dał jeszcze świetną pogodę i wycieczki z przewodnikami cieszyły się wielkim powodzeniem
Społeczne Obchody Dnia Turystyki
Inicjatywa „Bydgoszcz do odkrycia” i trwająca od czerwca akcja spacerów pod hasłem „Zostań turystą w swoim mieście” to projekt finansowany z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach Społecznych Obchodów Dnia Turystyki zorganizował w weekend cykl darmowych wycieczek z przewodnikami. Tylko w sobotę (28 września) było ich siedem. Jedną z tych, która cieszyła się największym powodzeniem był spacer pt. Czarownice, magia i śmierć w dawnej Bydgoszczy. Poprowadził go archeolog, odkrywca Skarbu Bydgoskiego Robert Grochowski. – Miało być magicznie … I było. Do tego przy astronomicznej wręcz frekwencji. Takich tłumów na wycieczkach historycznych jeszcze nie widziałem (…) Czegóż to nie było? Była trójsłupowa szubienica na Przedmieściu Galgenberg. Był dom kata Ludwika Gutschlaga (który ponoć według rozlicznych opracowań od dawna już nie istniał. Mówię Wam – nie wierzcie książkom), który oprócz tortur i egzekucji wykonywał szereg innych czynności i profesji, o których byśmy go nie posądzali. Było o magicznych eliksirach przygotowywanych na bazie zwłok skazańców, tudzież o sznurze szubienicznym, co leczył zbolałą głowę i chronił przed piorunami – napisał Grochowski o wycieczce śladem czarów i magii.
W niedzielę natomiast spacer „Secesja bydgoska, czyli co” był już ostatnim w tym roku w ramach akcji „Zostań Turystą w swoim mieście”.
Cafe Bulwar/Nocne Marki
Nie mniejszym powodzeniem cieszył się weekendowy cykl wycieczek zorganizowanych przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną. Celem projektu „Cafe Bulwar/Nocne Marki” jest promowanie markowej oferty turystycznej miasta, w tym miejsc mniej znanych szerszej publiczności. Dofinansowano go ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Cafe Bulwar/Nocne Marki było okazją do poznawania Bydgoszczy, zwiedzania ciekawych wystaw, czasem niedostępnych, a także na zwiedzanie o nietypowych porach. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy otworzyło np. ponownie niedostępny na co dzień refektarz przy Gdańskiej 4, a najodważniejsi po zmroku zwiedzili m.in. bydgoskie Exploseum.