Światowy Dzień Zespołu Downa w Bydgoszczy. Co się będzie działo w święto „kolorowych skarpetek”

W Bydgoszczy działa wiele środowisk i fundacji zajmujących się osobami z Zespołem Downa (na zdjęciu zajęcia prowadzone przez Stow. Zespolaki) / Fot. B.Witkowski/UMB

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Od poniedziałku (20 marca) będzie się w mieście działo wiele specjalnie z tej okazji.

Światowy Dzień Zespołu Downa zainicjowany został w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma służyć podniesieniu świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 r.

Dlaczego Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. To symboliczny związek z tym, że wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Stąd wzięła się nazwa tego zespołu – Trisomia 21.

Znanym już symbolem są kolorowe skarpetki „nie do pary” będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Światowy Dzień Zespołu Downa w Bydgoszczy

Bydgoszcz czynnie włącza się w obchodach. Już w sobotę (18 marca) na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego trener koszykówki i znany youtuber Kacper „Kacpa” Lachowicz poprowadzi zajęcia sportowe na Wydziale Kultury Fizycznej UKW. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10 w hali CEKFiS UKW przy ul. Sportowej 2. W treningu wezmą udział m.in. dzieci. Będą im towarzyszyć studenci wychowania fizycznego na UKW. Organizatorem spotkania jest Fundacja Sportolubni oraz Wydział Kultury Fizycznej UKW.

W poniedziałek (20 marca) Fundacja Teraz Wy zaprasza na warsztaty empatii, pokaz mody i zajęcie integracyjne pt. Puszczam Oczko. W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu spotkanie rozpocznie się o godz. 10. Do 12.30 w ramach zajęć dofinansowanych z budżetu miasta uczestnicy będą przygotowywać koszulki na pokaz mody, odbędą lekcję empatii i nagrają film życzliwości.

Potem, o godz. 12.40, na płycie Starego Rynku zaplanowany jest pokaz koszulek przygotowanych przez uczestników. Na wszystkich uczestników spotkania czekają koszulki na pokaz mody, przypinki „przyjaciele nie liczą chromosomów” oraz słodki poczęstunek. Zaproszenie jest skierowane do dzieci i rodziców (zapisy pod nr. tel.: 784 480 575)

W teatrze specjalny spektakl

We wtorek (21 marca) o godzinie 18.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, pokazany zostanie przepiękny, mądry i wzruszający spektakl pt. _Korowód w tęsknocie. OpórTeatru Ruchu Umownie Ewidentnego ze Szczecina. Członkami teatru są osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Udowadniają, że teatr może być znakomitym miejscem realizacji siebie, akceptowania swojej niepełnosprawności w stopniu pozwalającym na pełnoprawne funkcjonowanie w przestrzeni sztuki. Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie nie płacą za bilet. Pozostałe osoby mają możliwość zakupu biletu w cenie 10 zł. Rezerwacja biletu: stowarzyszenie.juvenkracja@gmail.com oraz pod nr. tel. 501 347402 w dniu pokazu w godz. 16.00 – 18.00. Organizatorzy proszą osoby korzystające z darmowego biletu o powiadomienie o chęci uczestnictwa.

W środę (22 marca) mamy Dzień Kolorowej Skarpetki, który organizuje Fundacja Trisomiaki, z pomocą budżetu miasta. Wszystko rozpocznie się w Fabryce Lloyda, ul. Fordońska 156 (wstęp wolny) o godz. 16.30. W programie: występy zespołu muzycznego Bartka Wojciechowskiego, zespołu tanecznego Fundacji Trisomiaki i grupy Fundacji Amadeo, a o godz. 17.45 wspólny tort okolicznościowy z udziałem znanego podróżnika Przemysława Kossakowskiego (po powyższym spotkaniu w godz. 18.30 – 20.30 Fabryka Lloyda organizuje spotkanie z podróżnikiem Przemkiem Kossakowskim – wstęp biletowany).

W przyszłą sobotę (25 marca o godz. 14. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy wystąpi teatr społeczny Biuro Rzeczy Osobistych w spektaklu „Instytut Pana B.”. Teatr Społeczny Biuro Rzeczy Osobistych to gdyńska grupa teatralna, której aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie. Tworzony przez nich teatr spełnia nie tylko funkcje terapeutyczne, ale jest przede wszystkim miejscem twórczej kreacji i działań artystycznych otwartych na spotkania z publicznością. Bohaterami przedstawienia są osoby, które nie potrafią samodzielnie funkcjonować i trafiają do tytułowego Instytutu. Opresyjna atmosfera pozbawia podopiecznych poczucia bezpieczeństwa. Przyjazd Najwyższego Komisarza ma być sprawdzianem, który może zmienić rzeczywistość. Pan B. widząc w tym swoją szansę, podporządkowuje osobistemu celowi każdy element życia podopiecznych, a skuteczność swoich praktyk uzależnia od stosowania surowej dyscypliny.  Znajdujący się w niekomfortowych warunkach wychowankowie podejmują walkę o siebie.

Scenariusz spektaklu „Instytut Pana B.” napisał i wyreżyserował Zbigniew Biegajło. Tekst inspirowany “Dziennikiem Jakuba von Guntena” Roberta Walsera oraz osobistymi doświadczeniami występujących aktorów.

Po spektaklu odbędzie się prezentacja spotu Wielkich Inicjatyw oraz teledysku „Jestem” w realizacji Wojtka Jabłońskiego. Następnie występ dziecięcego zespołu ludowego Grafiti oraz panel dyskusyjny z aktorami spektaklu (Cafe Szpulka). Na koniec – spotkanie przy stoliku kawowym – rozmowy z rodzinami osób z zespołem Downa. Wejściówki będą dostępne w kasie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy od 20 marca (ul. Marcinkowskiego 12-14).

Udostępnij: Facebook Twitter