Świetlica Ukraińska w Bydgoszczy. Działa już sześć lat

Konkurs plastyczny pt. Moja gościnna Bydgoszcz” – rozstrzygnięcie w Pałacu Młodzieży

Powstała w 2018 roku jako oddolna inicjatywa imigrantów z Ukrainy. Działająca przy ul. Dworcowej 57 placówka funkcjonuje pod auspicjami polsko-ukraińskiego Stowarzyszenia Pracy Społecznej, którego wiceprezesem jest Liliia Zahnitko.

Przez całe sześć lat działalności Świetlica Ukraińska jest wspierana i dofinansowywana przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” oraz Biuro Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Bydgoszczy. Po 24 lutego 2022 roku świetlica została zreorganizowana przez uchodźców wojennych, którzy dzięki wsparciu Fundacji „ADRA” zaczęli pracować w świetlicy i obecnie stanowią większą część załogi. Projekt ten zakończył się 31 sierpnia 2024 roku.

W świetlicy ćwiczą i występują trzy zespoły muzyczne, mają miejsce kursy języka polskiego, lekcje rytmiki, działa pracownia plastyczna i Klub Seniora, w zależności od potrzeb prowadzone są spotkania problemowe, jak np. w sprawie poprawy systemu przyznawania kart pobytu i kart rezydenta, gdzie przesłano petycję do wojewody.

– Działamy na rzecz integracji przede wszystkim osób z doświadczeniem uchodźczym. Przez integrację rozumiemy organizowanie wspólnot, aby w ramach gwarantowanej przez państwo umowy społecznej umiały one ze sobą pokojowo funkcjonować, nie wchodząc we wzajemne konflikty. Jednym z naszych celów jest zachowanie i wspieranie tradycji kulturowych uchodźców, a także możliwość interakcji z członkami ich własnej kultury w kraju osiedlenia, co przyczynia się do adaptacji i samoidentyfikacji. Wsparcie i zrozumienie ze strony społeczności lokalnej może pomóc uchodźcom poczuć się akceptowanymi i zdolnymi do integracji z nową społecznością. Zależy nam na tym, aby zarówno uchodźcy jak i imigranci ekonomiczni zdecydowali się na stałe osiedlenie się w regionie kujawsko-pomorskim, który potrzebuje ożywienia demograficznego i wzmocnienia rynku pracy – informuje Liliia Zahnitko, dyrektorka świetlicy, uhonorowana w 2023 roku tytułem Gwiazda Możliwości przez Fundację Rozwoju Kwalifikacji Stella Virium w Krakowie. W sumie w zajęciach zorganizowanych w 2024 roku wzięło udział 320 osób, a oprócz tego z okazjonalnego integracyjnego poradnictwa indywidualnego skorzystało ponad 150 osób.

Świetlica przy Dworcowej 57

Świetlica czynna jest co tydzień, od poniedziałku do piątku, choć w mniejszym zakresie także w weekendy. Biuro czynne jest od 8.00 do 16.00, lecz zajęcia trwają nawet do godz. 21.00.

Jak przekazuje kierownictwo świetlicy ukraińska młodzież korzysta ze świetlicy zazwyczaj po godzinach nauki w polskich szkołach. Jest pewien mały odsetek młodzieży, która nie uczęszcza do polskich szkół, lecz – jak twierdzi – uczy się online w szkołach ukraińskich. Korzysta jednak z zajęć świetlicowych, głównie z lektoratów języka polskiego i angielskiego., w ten sposób realizując zadanie włączania imigrantów w polskie społeczeństwo oraz w społeczność europejską. – Frekwencja na zajęciach jest zmienna, lecz w okresie jesienno-zimowym stabilizuje się. Na niektóre zajęcia, jak na przykład nauka rysunku i malowania, nie można przyjąć wszystkich chętnych z uwagi na ograniczoną liczbę stanowisk w pracowni. W roku 2024 prowadzone były dwa kursy języka polskiego na poziomie A1 (33 osoby) oraz na poziomie A2 (24 osoby). Miał też miejsce kurs języka polskiego ze słownictwem specjalistycznym (34 słuchaczy) – informuje placówka przy Dworcowej 57.

Działają także zajęcia z zakresu doradztwa i poradnictwa zawodowego, integracji, logopedii, psychologii, gry na gitarze. W świetlicy próby ma młodzieżowy zespół muzyczny „Semitones”, chór „Szmaragdy” i zespół dziecięcy „Malwy”.

– Do Świetlicy Ukraińskiej przychodzą imigranci po przeróżne informacje i po pomoc, tak więc jest to ośrodek cieszący się zaufaniem społeczności imigranckiej. Okazywana życzliwość ze strony polskich mieszkańców dowodzi, że jest to placówka akceptowana społecznie – informuje placówka.

Pomoc dla dzieci

Rozdano 80 wyprawek szkolnych ufundowanych przez UNICEF za pośrednictwem Urzędu Miasta; trwa akcja rozdawania paczek świątecznych (112) ufundowanych przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”. W listopadzie wraz z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego zorganizowano okazji Światowego Dnia Przedsiębiorczości spotkania przedsiębiorców ukraińskich z przedstawicielami Urzędu Statystycznego, ZUS, administracji skarbowej i Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Informacje i zapowiedzi działań Świetlicy Ukraińskiej można znaleźć na portalu internetowym www.sps-ukr.com oraz okazjonalnie w grupach na platformie Facebook.

Udostępnij: Facebook Twitter