Święto Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Sztandar dla IWSZ. Wystawa sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA]

Czołg K2 na wystawie

Wojskowe tradycje Bydgoszczy kontynuuje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W piątek (6 października) IWSZ świętował 17. rocznicę powstania. Inspektorat otrzymał sztandar. Na parkingu przy Torbydzie bydgoszczanie oglądali wojskowy sprzęt. Największym powodzeniem cieszyły się czołgi: koreański K2 i amerykański abrams.

Dowódcy i żołnierze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, która ma siedzibę w Bydgoszczy świętowali oficjalnie na Starym Rynku. Dowódca IWSZ, gen. dyw. Artur Kępczyński wspólnie ze swymi podwładnymi uroczyście odebrali ufundowany przez społeczny komitet dla bydgoskiego Inspektoratu sztandar.

Uroczystość na Starym Rynku / Fot. R.Sawicki/UMB

Część oficjalna święta odbyła się na Starym Rynku. Za to na parkingu przed lodowiskiem Torbyd mieszkańcy mogą do godz. 16 oglądać wystawę sprzętu wojskowego i uczestniczyć w żołnierskim pikniku z grochówką. Największym zainteresowaniem cieszyły się dwa czołgi: koreański K2 i amerykański abrams, ważący ok. 60 ton. Pancerniacy cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania. Tłumaczyli, czy do uruchomienia czołgi potrzeba kluczyków, jak w samochodzie. Pomagali wejść na pancerz i z bliska obejrzeć potężne maszyny.

Na parkingu przed Torbydem stały jeszcze sławny rosomak i ciężki pojazd ewakuacyjny hardun oraz inne pojazdy. Można także zjeść wojskową grochówkę.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Inspektorat jest jedną z kluczowych jednostek organizacyjnych, na której spoczywa odpowiedzialność za wsparcie logistyczne polskich żołnierzy w kraju i za granicą. Jego formowanie rozpoczęto w październiku 2006 r., a pełną gotowość do działania osiągnął 1 stycznia 2008 roku. Jest podporządkowany bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Bydgoski IWSZ kontynnuje tradycje wojskowe Bydgoszczy:

  • Dowództwa Okręgu Generalnego Pomorze (1919-1920);
  • Dowództwa Okręgu Korpusu Nr VIII (1920-1939);
  • Dowództwa Okręgu Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej „Pomorze” (1939-1945);
  • Okręgu Wojskowego Nr II (1945-1954);
  • Dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego (1954-2011).
Udostępnij: Facebook Twitter