Święto Światła w Bydgoszczy. Niezwykłe iluminacje pojawią się na Wyspie Młyńskiej

Święto Światła odbywa się od kilku lat – na zdjęciu ubiegłoroczne pokazy w parku Kochanowskiego / Mat. Fundacji Pozytywka

Dwa dni świetlnych pokazów na Wyspie Młyńskiej. Fundacja Kultury Pozytywka zaprasza w przyszły piątek i sobotę (29-30 września) na „Święto Światła: ŚWIATŁOWODY”.

– O walorach Wyspy Młyńskiej nie trzeba nikogo przekonywać. Takie rola, jaką w życiu bydgoszczan pełni Brda, jest dziś powszechnie uznana. Wykorzystując te dwa najpiękniejsze atuty naszego miasta, otworzyliśmy przestrzeń dla młodych artystów, którzy poprzez sztukę jeszcze dodadzą kolorytu do obrazu wyspy, jaki oglądamy na co dzień – mówi Małgosia Perszutów z Fundacji Kultury Pozytywka.

Święto Światła będzie trwać dwa dni (29-30 września). Instalacje i projekcje rozbłysną po raz pierwszy w piątek o 19. Pokazy będą trwały do godziny 22 i tak samo będzie w sobotę. Na ścianach Młynów Rothera i Muzeum Okręgowego wyświetlone zostaną mappingi, dwa punkty przyozdobią lasery, a w ich otoczeniu pojawi się także mieniąca się rzeźba. Wszystkie elementy zaprogramowane będą w jedną spójną instalację audiowizualną, a towarzyszyć im będzie muzyka.

Dodatkowo, przez cały weekend na Wyspie Młyńskiej otwarty będzie Mirror Cube, czyli wyjątkowa konstrukcja inspirowana sztuką immersyjną. Wnętrze Mirror Cube to tzw. infinity room, zbudowany z odbijających się w sobie nawzajem luster i dający poczucie nieskończoności. -To najlepszy przykład sztuki, w której można dosłownie się zanurzyć – podkreśla Aneta Pytlak, prezes fundacji.  Mirror Cube, jako jedyna instalacja, czynny będzie w piątek  i sobotę od 12 do 23, a w niedzielę od 12 do 17.

Za artystyczne instalacje odpowiedzialni są młodzi artyści z Bydgoszczy, Poznania i Warszawy, a pośród nich między innymi znany specjalista od widowisk laserowych, Maciej Klocek. Jako Lumen Art odwiedza największe imprezy w kraju i za granicą, swoją sztuką świetlną wzbogacając imprezy takie jak popularne Wisłoujście czy Mystic Creatures Festiwal w Niemczech.

– Naszym celem jest podkreślenie atutów miasta w sposób, który ich nie zdominuje, za to pozwoli nam spojrzeć na nie z nowej, odświeżającej perspektywy. Teren i infrastruktura Wyspy dają nam ogromne możliwości twórcze, co udowodniliśmy już podczas Festiwalu Pozytywka.’ – kontynuuje Małgosia Perszutów. ‘Tym razem nie chcemy jednak skupiać zebranych w jednym miejscu, a raczej stworzyć im okazję do swobodnego, niespiesznego podziwiania Wyspy w nieco innym wydaniu – podkreśla.

Wstęp na Święto Światła jest wolny; bilety obowiązują na wstęp do Mirror Cube. Festiwal współfinansowany ze środków miasta Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter