Wspólne czytanie ulubionych książek to jedna z tradycji Święta Wolnych Książek
We wtorek (13 czerwca) w Bydgoszczy już tradycyjnie świętujemy wspólną pasję do czytania książek. Będzie przemarsz z orkiestrą, flash mob pod księgarniami i czytanie.
-Wzorem minionych lat zapraszamy szkoły, uczelnie, środowiska kultury, urzędy, jak również wszystkich aktywnych i kreatywnych czytelników do współtworzenia tego dnia. Pokażmy, że książka otwiera umysły, rozbudza pasje i marzenia. Przyłącz do nas! Działaj z nami! – piszą organizatorzy święta książek.
To już dwudziesta edycja. Świętowanie rozpoczyna się we wtorek (13 czerwca) od przemarszu uczestników ulicami Bydgoszczy z udziałem pisarki Elizy Piotrowskiej i orkiestry dętej Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1. Początek przy ZSM nr 1, ul. Św.Trójcy 37 o god. 10.30. W trakcie przemarszu w kierunku Wyspy Młyńskiej i Młynów Rothera jego uczestnicy będą rozdawali książki. O godz. 11 przed Młynami Rothera rozlegnie się wystrzał z wiwatówki. Potem na Wyspie Młyńskiej znani i lubiani bydgoszczanie przeczytają fragmenty swoich ulubionych książek. Zostanie także stworzona „Alejka Wolnych Książek” – jednodniowa uliczka powołana na okoliczność obchodów Święta Wolnych Książek – miejsce ich wymiany i czytania.
Tego samego dnia organizatorzy: Jolanta Niwińska z Fundacji Bookcrossing Polska, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 i Zespól Szkół Budowlanych zapraszają na flash mob. O godz. 12.45 rozpocznie się akcja zachęcająca do kupowania i czytania książek przed księgarnią Gratka (ul. Jezuicka 24), spod której uczestnicy przemieszczą się do księgarni Toniebajka (ul. Marszałka Focha 2).
Od godz. 14 rozpocznie się spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską – twórczynią książek dla dzieci, ilustratorką, historykiem i krytykiem sztuki. To autorka znanej serii książek Ciocia Jadzia czy Tupcio Chrupcio (spotkanie w Salonie Hoffmana, Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich).
W środę (14 czerwca) o godz. 18 spotkanie z Jolantą Niwińską, która pisze książki ze swych podróży (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna na Starym Rynku). Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.