Święto zabytków, tradycji, obrzędów i zwyczajów, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Krystian Strauss z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy / Fot. UMB

Europejskie Dni Dziedzictwa to międzynarodowy projekt popularyzujący dziedzictwo kulturowe. Co roku obchody odbywają się we wrześniu, w tym roku pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”.

Już od 10 lat Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy koordynuje obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. – Misją naszej instytucji jest promocja dziedzictwa materialnego i niematerialnego – mówi Ewa Krupa, dyrektor K-PCK. W całym województwie zaplanowanych jest około 50 imprez.

Tegoroczna, regionalna inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w sobotę, 7 września o godz. 16.00 w ewangelicko-augsburski, kościele pw. Chrystusa Zbawiciela przy ul. Warszawskiej w Bydgoszczy. Bogna Derkowska-Kostkowska wygłosi prelekcję na temat świątyń protestanckich. W programie również koncert i finał X Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko pomorskim zabytkiem w tle”. Zaprezentowany zostanie też nowy przewodnik z serii „Kierunek Kujawsko-Pomorskie” poświęcony wybranym, zabytkowym kościołom ewangelickim i poewangelickim z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Na uczestników będą czekały dwie wystawy: „Niepodległa dla wszystkich. Ewangelicy dla Niepodległej” oraz ekspozycję fotografii kościołów przedstawionych w przewodniku.

Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są od 1985 roku, a w Polsce od 1993 roku. W tym roku obchodzone są pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. W naszym województwie mamy jeden szlak świętego Jakuba kończący się w Santiago de Compostela.

Monika Butowska z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przypomniała, że Urząd Marszałkowski od 13 lat nagradza najlepsze prace konserwatorskie i restauratorskie oraz osoby zaangażowane w dziedzictwo materialne. Ponadto od 2010 roku Urząd Marszałkowski realizuje projekty partnerskie, w ramach których udziela dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków. W tym roku będzie możliwość obejrzenia tego, na co przeznaczone są dotacje. Co tydzień będą się odbywały prelekcje na temat konkretnych prac konserwatorskich.

Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Krystian Strauss z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Przypomniał on, że odbędzie się ponad 50 imprez nie tylko w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu, ale także w ponad 20 mniejszych miejscowościach i wsiach.

W programie m.in.:

– Projekt Etnoszafa Współczesnej Bydgoszczanki. To kolekcja odzieży z „szafy” zdobiona haftami inspirowanymi regionalnymi, charakterystycznymi dla województwa kujawsko – pomorskiego, haftami ludowymi. Do ozdobienia ubrań wykorzystane zostały motywy haftu kujawskiego, pałuckiego i kaszubskiego – Szkoła Tucholska i Borowiacka. Projekt potrwa do 20 września. Obowiązują zapisy.

– W dniach 26-27 września 2024 (czwartek-piątek) w Salonie Hoffmana Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy odbędzie się XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Architektura Miast”. Od straganu do domu towarowego. Architektura handlowa XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Szczegółowy program na stronie Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter