Bydgoski szczyt w sprawie cyberbezpieczeństwa podczas polskiej prezydencji w UE. Dwa dni z ekspertami z Polski i Europy

Przez dwa dni w Bydgoszczy będzie trwać Secure International Summit 2025. To spotkanie gromadzące wiodących ekspertów i prelegentów ze świata cyberbezpieczeństwa.

Pierwsze pytanie: czym jest cyberbezpieczeństwo? To współcześnie niezwykle kluczowa kwestia. Cyberbezpieczeństwo oznacza odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług. Stanowi również zespół zagadnień związanych z zapewnianiem ochrony w obszarze cyberprzestrzeni – od kwestii ochrony obywateli przed cyberprzestępcami po ochronę wojskową.

Bydgoski Secure International Summit 2025, który trwać będzie 3 i 4 kwietnia w Operze Nova jest wyjątkowy – to oficjalna konferencja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Cyberbezpieczeństwo jest jednym z priorytetów prezydencji w sferze cyfrowej. – Jeden z kluczowych celów na czas naszego przewodnictwa to stworzenie spójnego modelu reagowania na poważne incydenty w Unii Europejskiej. Polska będzie koordynować prace mające na celu aktualizację zalecenia w sprawie skoordynowanego reagowania na incydenty i kryzysy w obszarze cyberbezpieczeństwa na dużą skalę (Blueprint) oraz nad zacieśnieniem współpracy między sferą cywilną a wojskową. SECURE International Summit to doskonała okazja, by przedyskutować kierunek tych zmian i zbudować wokół nich silną koalicję – przekazują organizatorzy: Ministerstwo Cyfryzacji, NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz CERT Polska – zespół reagujący na incydenty związane z bezpieczeństwem w sieci.

Bydgoski cyberszczyt otworzą w czwartek (3 kwietnia) wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Radosław Nielek, dyrektor NASK. Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchają m.in. Hansa de Vriesa, dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa w Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz gen. Karola Molendę, dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. W piątek (4 kwietnia) jednym z prelegentów będzie prof. Michał Choraś z Politechniki Bydgoskiej, który opowie o roli sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie.

.

Udostępnij: Facebook Twitter