Szkoła na Błoniu świętuje swoje 60-lecie. Jest starsza od pierwszego wieżowca na osiedlu

Uczniowie SP 48 podczas jubileuszu / Fot. B.Witkowski/UMB

Szkoła Podstawowa nr 48 została wybudowana, zanim na Błoniu oddano do użytku pierwszy wieżowiec. Był rok 1966. Placówka znana jest z edukacji uczniów słabosłyszących.

Pierwszym akcentem obchodów 60-lecia szkoły był przemarsz uczniów i nauczycieli w czwartek (15 czerwca). Barwny korowód w akompaniamencie orkiestry przeszedł po osiedlu Błonie. Dzieci miały ze sobą pompony i transparenty w niebiesko-biało-czerwonych barwach szkoły i naszego miasta.

Dziękuję wszystkim nauczycielom, uczniom i absolwentom za te minione 60 lat. Realizujemy ważną misję, która pozwala integrować dzieci. Historia szkoły oraz teraźniejszość wskazują na to, że oprócz kształcenia ogólnego, można umiejętnie i skutecznie rozwijać umiejętności u dzieci i młodzieży z dysfunkcją słuchu a także zadbać o sportowy rozwój wszystkich młodych ludzi – powiedział Jarosław Szczepaniak, dyrektor szkoły.

Główne uroczystości odbyły się dziś (16 czerwca). W holu szkoły odsłonięto pamiątkowe tablice z okazji 60-lecia SP 48 oraz 35-lecia kształcenia uczniów słabosłyszących.

Rysowanie na języku polskim

W budynku przy ul. Waryńskiego funkcjonuje Zespół Szkół nr 7 im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. W jego skład wchodzą Szkoła Podstawowa nr 48 z Oddziałami Specjalnymi i Sportowymi oraz XVII Liceum Ogólnokształcące dla Słabosłyszących.

Przyjeżdżały do nas dzieci z całego kraju. Żeby dobrze się zrozumieć, musieliśmy dokładnie patrzeć na siebie, wtedy zwykle siedziałam na lekcjach. Przez te wszystkie lata widziałam, jak technologia aparatów słuchowych się zmieniała. Pierwszy uczeń miał słuchawki i był cały oplątany kablami, potem zaczęły się implanty słuchowe. Dużo wiedzy przekazywałam obrazkowo. Podczas opisywania lektury kazałam uczniom robić rysunki, aby mogli dobrze zrozumieć zagadnienia – wspomina nam Dorota Muszyńska, emerytowana polonistka, która w szkole na Błoniu przepracowała ponad 30 lat.

Podczas gali jubileuszowej uczniowie szkoły zaprezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne. Goście wysłuchali również premierowego wykonania hymnu szkoły, który nawiązuje do wartości patriotycznych i tolerancyjnych oraz odwołuje się do tradycji ułańskiej – w końcu Błonie to teren, na którym w okresie międzywojennym ćwiczył 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Tekst i muzykę skomponowali nauczyciele z SP 48. Wystąpił także Zespół Śpiewu i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Zatańczyli i zaśpiewali, ukazując foklor kaszubski.

Doceniam państwa wysiłki w budowaniu pięknego wizerunku szkoły przez te wszystkie lata, szczególnie za zaangażowanie w tolerancję i akceptację dla odmienności, szkoła w tym przoduje. To niezwykle ważne w obecnych czasach – przekazała gościom Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Stawiają na sport

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w hali sportowej. Nowoczesny budynek powstał w 2010 roku. Na parkiecie tym swoje mecze ligowe rozgrywali koszykarze Astorii Bydgoszcz, zanim wybudowano halę przy ul. Toruńskiej.

Do szkoły uczęszczają też piłkarze ręczni. To głównie absolwenci SP 48, którzy grając w barwach AZS Bydgoszcz, zdobyli w 1993 roku mistrzostwo Polski juniorów i otrzymali liczne powołania do kadr narodowych. Klasa sportowa piłki ręcznej odnosiła sukcesy na arenie ogólnopolskiej (wielokrotny udział w finałach mistrzostw Polski ), a absolwenci Kacper Ligarzewski, Łukasz Wódczak podczas mistrzostw Europy w Chorwacji 2018 roku zdobyli dla Polski srebrne medale w plażowej piłce ręcznej. Aktualnie  Kacper Ligarzewski (bramkarz) będzie reprezentował od sezonu 2024/2025 Górnik Zabrze w rozgrywkach PGNiG Superliga. Uczennicą SP 48 była również Adrianna Sułek, srebrna medalistka mistrzostw Europy w siedmioboju, wówczas grywała jeszcze w siatkówkę w Pałacu Bydgoszcz.

Od 2008 roku organizowane są w szkole cykliczne zawody sportowe – Błoniada dla pobliskich szkół. Działa przy niej również Stowarzyszenie „Serce słyszy serce”, którego celem jest wzbogacenie osobowości uczniów z dysfunkcjami, pobudzanie wiary we własne możliwości, zapobieganie wykluczenie społecznemu.

Festyn jubileuszowy

Z okazji 60-lecia szkoły odbywa się festyn. W piątek (16 czerwca) na boisku szkolnym czekać będą: animacje dla dzieci, dmuchańce, grochówka, kawa i ciasto. Będzie też możliwość wymiany elektrośmieci za sadzonkę i pogłaskania alpaki. Impreza potrwa do 18.00.

Szkoła na polach ułańskich

   Patronem szkoły jest 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Na terenach, gdzie stoi budynek, znajdowały się pola ułańskie. Budowę szkoły na powstającym osiedlu Błonie zlecono na początku lat 60-tych. Zaczęła funkcjonować w 1963 roku, ale ze względu na opóźnienia przy budowie, uczniowie trafili do szkolnych ławek przy ul. Waryńskiego dopiero rok później, wcześniej korzystali z innych budynków. Naukę w niej rozpoczęło 1500 uczniów. Oddziały dla uczniów słabosłyszących zostały utworzone w 1986 roku (od początku aktywnie wspierane, m.in.: przez władze miasta oraz przyjaciół z Niemiec i Holandii). Od roku 1997 zaczęło działać pierwsze w Polsce Liceum Ogólnokształcące dla Słabosłyszących. Dwa lata później przy SP 48 powstało Gimnazjum nr 36.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter