Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Bydgoscy uczniowie będą poznawać drugiego człowieka przez Alicję w Krainie Czarów [ZDJĘCIA]

Uroczyste rozpoczęcie VII sezonu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej w piątek (17 listopada) było zarazem 55 oficjalnym wydarzeniem tego projektu. Hasło tej edycji brzmi: „Druga strona lustra”. Nawiązuje do skupiania się na ludziach, którzy znajdują się po symbolicznej drugiej stronie lustra. Inspiracją do tego są przygody baśniowej „Alicji z Krainy Czarów” autorstwa Lewisa Carrolla.

Szkoła Otwarta i Tolerancyjna działa już siedem lat. Dzięki temu międzyszkolnemu programowi skierowanemu do uczniów bydgoskich szkół udało się stworzyć standardy równego traktowania w Bydgoszczy.

Kiedy powstawał ten program, był on pewną odpowiedzią na przejawy dyskryminacji w naszym mieście. Chcieliśmy zrobić coś, aby już w szkołach od najmłodszych lat uczyć się wzajemnie tej otwartości i tolerancji na różnorodność i odmienność. Na przestrzeni lat działania Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej powstał Bydgoski Program Równego Traktowania. Był on budowany przez trzy lata, a miesiąc temu uchwalono go przez Radę Miasta Bydgoszczy – powiedziała podczas gali otwarcia VII sezonu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. Pełna treść dokumentu dostępna jest TUTAJ.

Szanujmy się tacy, jacy jesteśmy

Gala odbyła się w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy. – Pełniąc swoją funkcję spotykam się z wieloma studentami. Mogę powiedzieć, że dzięki spoglądaniu w lustro nabywamy wiedzę na temat innych, jak i samego siebie – powiedział prof. Benedykt Odya, prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia UKW.

Na miejscu spotkaliśmy panią Małgorzatę Ziętak, nauczycielkę, rewalidatorkę z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy. To jej debiut w programie Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej. – Prowadzę zajęcia, na których propaguje zachowania tolerancyjne, związane z życzliwością, z akceptacją drugiej osoby. Pracuję z osobami z niepełnosprawnością, które wymagają wsparcia i akceptacji innych osób. Wczoraj, w Dzień Tolerancji prowadziłam zajęcia, które pokazywały, że powinniśmy się szanować ze względu na to jakimi jesteśmy ludźmi, a nie tylko przez to, że głosujemy na tę samą opcję polityczną. Ostatnio w naszym kraju wzbudza to wiele emocji – powiedziała.

VII sezon SOiT. Bogaty program

Na uroczystości podsumowano VI sezon SOiT, przeprowadzono i ogłoszono wyniki konkursów plastycznych oraz zapowiedziano plany na obecny sezon.

Wydarzenia VII edycji Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej podzielono na cztery bloki (ze względu na pory roku). Działania rozpoczęły się już 18 września, a finał zaplanowano na 14 czerwca 2024 roku. Do końca edycji przewidziano jeszcze 18 konkursów, debat, przedstawień, w tym sztandarowy Festiwal Kultur. Uczniowie szkół biorących udział w SOiT przygotowują prezentacje nt. wybranych, światowych kultur. Odbędzie się on 27 maja na Wyspie Młyńskiej. Losowanie kultur dla szkół odbyło się na konferencji. Pełen harmonogram dostępny jest TUTAJ.

Jednym z większych wyzwań SOiT było otwarcie Parku Tolerancji w lipcu 2022 roku przy Szkole Podstawowej nr 61. Znajdziemy w nim m. in. pawilon kultur świata, który ma uczyć otwartości na różnorodność świata i ludzi.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter