Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Uczniowie przeszli z Alicją z Krainy Czarów na drugą stronę lustra

Laureatki konkursu artystycznego „Endorfina Show”, w ramach Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej zaprezentowały się na scenie Pałacu Młodzieży / Fot. R. Sawicki/UMB

Podsumowano siódmą edycję miejskiego programu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”, w którą zaangażowała się rekordowa liczba uczniów. Ambasadorką programu była Alicja z Krainy Czarów.

To był świetny sezon. Mieliśmy największą liczbę szkół podczas Festiwalu Kultur, najwięcej zgłoszonych kandydatur do konkursu KOSTKA, największą liczbę prelegentów w naszych hyde parkach, największa liczbę uczestników gier terenowych. W tej edycji zorganizowaliśmy dziesięć imprez z udziałem publiczności, w których średnio brało udział 25 szkół, to całkiem dobry wynik – podsumował Przemysław Nowakowski, miejski koordynator projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”.

„Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” to międzyszkolny program dla uczniów bydgoskich szkół, tworzący standardy równego traktowania w Bydgoszczy. To już siódmy sezon programu. Różne imprezy, konkursy, zabawy i gry plenerowe przeprowadzono już od września ubiegłego roku. Zaangażowani uczniowie mogli wziąć udział w wielu konkursach, festiwalach czy grach terenowych. Podczas gali finałowej, która odbyła się w poniedziałek, 17 czerwca, w Pałacu Młodzieży przyznano nagrody i wyróżnienia.

SOiT. Alicja przeprowadziła rekordową liczbę uczniów

Tegoroczna edycja przeprowadzona była pod hasłem „Druga strona lustra”. Ambasadorką edycji była Alicja z Krainy Czarów, bohaterka powieści Lewisa Carrolla, która przeszła na drugą stronę lustra, gdzie próbowała zrozumieć absurdy świata dorosłych z perspektywy dziecka.

Postanowiliśmy podjąć wysiłek spojrzenia na świat oczami innych ludzi, niejako przechodząc na tytułową drugą stronę lustra – mówi o idei tegorocznego programu uczennica zaangażowana w projekt. – Dzisiejszy świat to z jednej strony globalna wioska, w której każdy z każdym może skomunikować się w ciągu sekundy, a z drugiej strony jesteśmy społeczeństwami żyjącymi w osobnych bańkach, niewchodzącymi w interakcje z ludźmi z innych baniek. Dzięki mediom społecznościowym możemy odnieść wrażenie, że nasz mały świat jest całym wszechświatem, a wszyscy myślą to, co my i mówią naszym językiem. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Na świecie jest mnóstwo ludzi odmiennych niż my, niemieszkających w naszej bańce – dodała jej koleżanka.

– Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, po raz siódmy, w program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. To niezwykle ważny projekt dla Bydgoszczy. Wspieramy go i staramy się, by rozwijał się z roku na rok. Staramy się o przyznanie Bydgoszczy miana miasta przyjaznego dzieciom UNICEF. Aby to uzyskać, dzieci i młodzież powinny być mocno włączone w procesy decyzyjne oraz w życie miasta. Myślę, że Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” w znaczącym stopniu przyczyni się do uzyskania tego miana – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy podczas poniedziałkowej gali.

Najbardziej zaangażowani zostali nagrodzeni

Najaktywniejszym uczennicom i uczniom z bydgoskich szkół podstawowych i średnich wręczono wyróżnienia w konkursie KOSTKA – Liderzy Samorządności. Pamiątkowe KOSTKI przyznawano w sześciu kategoriach odpowiadającym poszczególnym literom ze słowa kostka: kreatywność, otwartość, samorządność, tolerancja, kooperacja, aktywność.

Nagrodzono również niektóre szkoły za prezentację podczas Festiwalu Kultur, który odbył się pod koniec maja. To sztandarowa impreza SOiT. Reprezentacje placówek przygotowują pokazy różnych, światowych kultur. W tym roku zorganizowano porównania danych kultur z przeszłości i współczesności. Prezentacje odbyły się na Wyspie Młyńskiej. Wyróżniono również w konkursach „Umysł otwarty” i „SzPAgaT”, a laureatki „Endorfina Show” zaprezentowały swoje talenty na scenie widowiskowej w Pałacu Młodzieży.

12 szkół otrzymało certyfikaty najaktywniejszych placówek w siódmej edycji SOiT: IV LO, SP 12, SP 18, SP 27, SP 30, SP 32, SP 38, SP 43, SP 66, ZS nr 1, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespół Szkół Handlowych oraz Zespół Szkół Mechanicznych nr 1.

Nagrodę Grand Prix w konkursie Festiwal Kultur zdobyła Szkoła Podstawowa nr 63 za kulturę mezoamerykańską, II miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 43 za kulturę rzymską, III miejsce Szkoła Podstawowa nr 38 za kulturę starogermańską oraz Zespół Szkół Budowlanych za współczesną kulturę afrykańską. W konkursie Festiwal Kultur przyznano również nagrodę publiczności, którą wygrał Zespół Szkół Chemicznych za współczesną kulturę turecką. II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 63 za kulturę mezoamerykańską, a  III miejsce Zespół Mechanicznych nr 2 za zaprezentowanie współczesnej kultury francuskiej.

Do klubu 100 w tym roku dołączyły dwie szkoły: SP12 oraz ZSH, które ponad sto razy brały udział w wydarzeniach organizowanych w ramach SOiT. Jednym z większych wyzwań SOiT było otwarcie Parku Tolerancji w lipcu 2022 roku przy Szkole Podstawowej nr 61. Znajdziemy w nim m. in. pawilon kultur świata, który ma uczyć otwartości na różnorodność świata i ludzi.

W październiku 2023 roku w naszym mieście przyjęto Bydgoski Program Równego Traktowania. Dotyczy on wielu obszarów związanych z miastem, w tym również edukację. W ten program znakomicie wpisuje się program SOiT. W ramach tego projektu powołano nowe stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. równego traktowania. Funkcję tę pełni Aleksandra Rommel.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter