Szkoła Podstawowa nr 45 świętuje 250-lecie swego patrona. To Kanał Bydgoski. A nad kanałem koncert i premiera książki

Uroczysty ape w SP 45 na Okolu / Fot. B. Witkowski/UMB

Od kilku lat SP nr 45 na Okolu nosi dumne imię Kanału Bydgoskiego. Społeczność szkolna nie zapomniała o okrągłych, 250. urodzinach patrona. Uczciła je w piątek, 20 września. Trwają rocznicowe imprezy związane z jubileuszem. W sobotę kolejny koncert nad wodą.

14 września 2024 roku minęło dokładnie 250 lat, kiedy pierwsze barki wpłynęły na wody Kanału Bydgoskiego. Dziś kanał i przylegający do niego park są ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku, jak również domem dla wielu gatunków zwierząt i unikatowych roślin. Z Kanałem Bydgoskim związani są w szczególny sposób mieszkańcy Okola, w tym społeczność Szkoły Podstawowej nr 45 i Zespołu Szkół nr 6 przy ul. Staroszkolnej. Jak podkreśla Wojciech Murawski, dyrektor szkoły. – Kanał inspiruje i wspomaga naukę wielu przedmiotów.

Przypomnijmy także, że trwają rocznicowe imprezy związane z obchodami 250-lecia Kanału Bydgoskiego. – My dalej świętujemy – podkreślają organizatorzy z Muzeum Kanału Bydgoskiego i Fundacji Kanał Cooltura. Obchody są współfinansowane m.in. przez miasto Bydgoszcz, Urząd Wojewódzki i Samorząd Województwa. W sobotę (21 września) o godz. 16 na bulwarze Sebastiana Malinowskiego przy ul. Staroszkolnej koncert Nimrod Trio (muzyka z lat 20. i 30. ub. wieku) oraz premiera „250 lat Kanału Bydgoskiego”, autorstwa Kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego – Tomasza Izajasza. Wstęp wolny.

Żyjemy Kanałem, jego historią i teraźniejszością

SP 45, część ZS nr 6 istnieje nad kanałem. – My, jako Szkoła Podstawowa nr 45 jesteśmy szczególnie związani z tym miejscem. Dwa lata temu obchodziliśmy 60-lecie powstania szkoły. I przez te wszystkie lata znajdujemy się tu, tuż obok przepięknego Kanału Bydgoskiego. Taki patron jak Kanał Bydgoski jest bardzo przydatny, gdy chcemy uatrakcyjnić zajęcia dydaktyczne i wychowawcze praktycznie z każdego przedmiotu. Możemy tam przeprowadzać zajęcia wychowania fizycznego, zajęcia artystyczne i plastyczne. Historia i geografia również wiążą się z Kanałem. Możemy do Kanału nawiązać także na zajęciach z techniki. Żyjemy Kanałem, jego historią i teraźniejszością – mówi dyrektor SP nr 45.

Uroczystość uświetniło kilka występów muzycznych, tanecznych i teatralnych. W ich przygotowanie zaangażowały się dzieci z SP nr 46 i przedszkola nr 7. Wspomogła ich grupa seniorów, związana ze znajdującym się po sąsiedzku w budynku Muzeum Kanału Bydgoskiego Centrum Edukacyjno-Społecznym. Seniorki wystąpiły w strojnych kapeluszach – to pamiątki po Przemarszu Kapeluszowym z okazji Bydgoskich Dni Seniorów. – Dziś zaśpiewamy dwie piosenki. Będzie to m.in. „Płynie Kanał płynie”. Ułożył je Piotr Górski, organista w kościele św. Wojciecha. W naszym muzeum są takie zajęcia, że wszyscy się integrują. Przychodzimy my i młodzież. Oni z nami i z panem Piotrem śpiewają. Bardzo cieszymy się, że dziś możemy tutaj przyłączyć się do świętowania. Czujemy się też przez to młodsze – opowiadają panie Barbara i Alina, śpiewające seniorki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter